Plugins - Category Order and Taxonomy Terms Order - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (33 entries)

note: Description of the plugin
en: Order Categories and all custom taxonomies terms (hierarchically) and child terms using a Drag and Drop Sortable javascript capability.
fr: Ordonner les catégories et tous les termes et termes enfants de taxonomies personnalisées (hiérarchiquement) and utilisant un glisser-déposé javascript.

en: Taxonomy Terms Order
fr: Ordonner les termes de taxonomies

en: Admin Sort
fr: Tri dans l'administration

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les réglages

en: global setting
fr: Configuration globale

en: Additional description and details at
fr: Description et informations additionnelles sur

en: Auto Sort Description
fr: Tri automatique par description

en: This will change the order of terms within the admin interface
fr: Cela changera l’ordre des termes dans l’interface d’administration

en: Auto Sort
fr: Tri automatique

en: OFF
fr: NON

en: ON
fr: OUI

en: Editor
fr: Éditeur

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Author
fr: Auteurs

en: Minimum Level to use this plugin
fr: Rôle minimum pour utiliser ce plugin

en: Subscriber
fr: Abonné

en: Contributor
fr: Contributeur

en: General
fr: Principal

en: General Settings
fr: Réglages générales

en: Items Order Updated
fr: Ordre des enregistrements mis à jour.

en: Settings Saved
fr: Les paramètres enregistrés

en: Check our
fr: Découvrez notre plugin

en: This plugin can't work without javascript, because it's use drag and drop and AJAX.
fr: Ce plugin ne peut pas fonctionner sans javascript car il utilise un système de glisser-déposer et fait appel à AJAX.

en: Taxonomies
fr: Taxinomies

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Total Posts
fr: Publications totales

en: Taxonomy Title
fr: Titre de la taxonomie

en: Taxonomy Order
fr: Ordre des taxonomies

en: plugin which allows to custom sort all posts, pages, custom post types
fr: extension qui permet de trier de manière personnalisée tous les articles, les pages, les types de publication personnalisés

en: plugin which allows to custom sort categories and custom taxonomies terms per post basis
fr: extension qui permet de personnaliser le tri des catégories et des termes de taxonomie personnalisée basée par publication

en: Did you find this plugin useful? Please support our work with a donation or write an article about this plugin in your blog with a link to our site
fr: Avez-vous trouvé ce plugin utile? Soutenez notre travail avec un don ou écrivez un article à propos de ce plugin avec un lien vers notre site.

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Did you know there is an Advanced Version of this plug-in?
fr: Saviez vous qu’il existe une version avancée de cette extension ?
