Plugins - Advanced Custom Fields - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (588 entries)

en: Start a new group of tabs at this tab.
fr: Commencez un nouveau groupe d’onglets dans cet onglet.

en: New Tab Group
fr: Nouveau groupe d’onglets

en: Use a stylized checkbox using select2
fr: Utiliser une case à cocher stylisée avec select2

en: Save Other Choice
fr: Enregistrer un autre choix

en: Allow Other Choice
fr: Autoriser un autre choix

en: Add Toggle All
fr: Ajouter « Tout ouvrir/fermer »

en: Save Custom Values
fr: Enregistrer les valeurs personnalisées

en: Allow Custom Values
fr: Autoriser les valeurs personnalisées

en: Checkbox custom values cannot be empty. Uncheck any empty values.
fr: Les valeurs personnalisées des cases à cocher ne peuvent pas être vides. Décochez toutes les valeurs vides.

en: Updates
fr: Mises à jour

en: Advanced Custom Fields logo
fr: Logo Advanced Custom Fields

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Field Group Title
fr: Titre du groupe de champs

en: Add title
fr: Ajouter un titre

note: translators: %s url to getting started guide
en: New to ACF? Take a look at our <a href="%s" target="_blank">getting started guide</a>.
fr: Nouveau sur ACF ? Jetez un œil à notre <a href="%s" target="_blank">guide des premiers pas</a>.

en: Add Field Group
fr: Ajouter un groupe de champs

note: translators: %s url to creating a field group page
en: ACF uses <a href="%s" target="_blank">field groups</a> to group custom fields together, and then attach those fields to edit screens.
fr: ACF utilise <a href="%s" target="_blank">des groupes de champs</a> pour grouper des champs personnalisés et les associer aux écrans de modification.

en: Add Your First Field Group
fr: Ajouter votre premier groupe de champs

en: Upgrade Now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Options Pages
fr: Pages d’options

en: ACF Blocks
fr: Blocs ACF

en: Gallery Field
fr: Champ galerie

en: Flexible Content Field
fr: Champ de contenu flexible

en: Repeater Field
fr: Champ répéteur

en: Unlock Extra Features with ACF PRO
fr: Débloquer des fonctionnalités supplémentaires avec ACF PRO

en: Delete Field Group
fr: Supprimer le groupe de champ

note: translators: 1: Post creation date 2: Post creation time
en: Created on %1$s at %2$s
fr: Créé le %1$s à %2$s

en: Group Settings
fr: Réglages du groupe

en: Location Rules
fr: Règles de localisation

note: translators: %s url to field types list
en: Choose from over 30 field types. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
fr: Choisissez parmi plus de 30 types de champs. <a href="%s" target="_blank">En savoir plus</a>.

en: Get started creating new custom fields for your posts, pages, custom post types and other WordPress content.
fr: Commencez à créer de nouveaux champs personnalisés pour vos articles, pages, types de publication personnalisés et autres contenus WordPress.

en: Add Your First Field
fr: Ajouter votre premier champ

note: translators: A symbol (or text, if not available in your locale) meaning "Order Number", in terms of positional placement.
en: #
fr: N°

en: Add Field
fr: Ajouter un champ

en: Presentation
fr: Présentation

en: General
fr: Général

en: Import JSON
fr: Importation de JSON

en: Export Field Groups - Generate PHP
fr: Exporter des groupes de champs - Générer du PHP

en: Export As JSON
fr: Exporter en tant que JSON

en: Field group deactivated. | %s field groups deactivated.
fr[0]: Groupe de champs désactivé.
fr[1]: %s groupes de champs désactivés.

en: Field group activated. | %s field groups activated.
fr[0]: Groupe de champs activé.
fr[1]: %s groupes de champs activés.

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Deactivate this item
fr: Désactiver cet élément

en: Activate
fr: Activer

en: Activate this item
fr: Activer cet élément

en: Move field group to trash?
fr: Déplacer le groupe de champs vers la corbeille ?

[ctx: post status]
en: Inactive
fr: Inactif

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields PRO.
fr: Advanced Custom Fields et Advanced Custom Fields PRO ne doivent pas être actives en même temps. Nous avons automatiquement désactivé Advanced Custom Fields PRO.

en: Advanced Custom Fields and Advanced Custom Fields should not be active at the same time. We've automatically deactivated Advanced Custom Fields.
fr: Advanced Custom Fields et Advanced Custom Fields PRO ne doivent pas être actives en même temps. Nous avons automatiquement désactivé Advanced Custom Fields.

en: <strong>%1$s</strong> - We've detected one or more calls to retrieve ACF field values before ACF has been initialized. This is not supported and can result in malformed or missing data. <a href="%2$s" target="_blank">Learn how to fix this</a>.
fr: <strong>%1$s</strong> - Nous avons détecté un ou plusieurs appels pour récupérer les valeurs des champs ACF avant l’initialisation d’ACF. Ceci n’est pas pris en charge et peut entraîner des données incorrectes ou manquantes. <a href="%2$s" target="_blank">Découvrez comment corriger ce problème</a>.

en: %1$s must have a user with the %2$s role. | %1$s must have a user with one of the following roles: %2$s
fr[0]: %1$s doit avoir un compte avec le rôle %2$s.
fr[1]: %1$s doit avoir un compte avec l’un des rôles suivants : %2$s

en: %1$s must have a valid user ID.
fr: %1$s doit avoir un ID de compte valide.

en: Invalid request.
fr: Demande invalide.

en: %1$s is not one of %2$s
fr: %1$s n’est pas l’un des %2$s

en: %1$s must have term %2$s. | %1$s must have one of the following terms: %2$s
fr[0]: %1$s doit contenir le terme %2$s.
fr[1]: %1$s doit contenir l’un des termes suivants : %2$s

en: %1$s must be of post type %2$s. | %1$s must be of one of the following post types: %2$s
fr[0]: %1$s doit être une publication de type %2$s.
fr[1]: %1$s doit appartenir à l’un des types de publication suivants : %2$s

en: %1$s must have a valid post ID.
fr: %1$s doit avoir un ID de publication valide.

en: %s requires a valid attachment ID.
fr: %s nécessite un ID de fichier jointe valide.

en: Show in REST API
fr: Afficher dans l’API REST

en: Enable Transparency
fr: Activer la transparence

en: RGBA Array
fr: Tableau RGBA

en: RGBA String
fr: Chaine RGBA

en: Hex String
fr: Chaine hexadécimale

en: Gallery (Pro only)
fr: Galerie (Pro uniquement)

en: Clone (Pro only)
fr: Cloner (Pro uniquement)

en: Flexible Content (Pro only)
fr: Contenu Flexible (Pro uniquement)

en: Repeater (Pro only)
fr: Répéteur (Pro uniquement)

[ctx: post status]
en: Active
fr: Actif

en: '%s' is not a valid email address
fr: « %s » n’est pas une adresse e-mail valide

en: Color value
fr: Valeur de la couleur

en: Select default color
fr: Sélectionner une couleur par défaut

en: Clear color
fr: Effacer la couleur

en: Blocks
fr: Blocs

en: Users
fr: Comptes

en: Menu items
fr: Éléments de menu

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Posts
fr: Publications

en: JSON field group (newer)
fr: Groupe de champs JSON (plus récent)

en: Original field group
fr: Groupe de champ original

en: Last updated: %s
fr: Dernière mise à jour : %s

en: Sorry, this field group is unavailable for diff comparison.
fr: Désolé, ce groupe de champ n’est pas disponible pour la comparaison de différence.

en: Invalid field group ID.
fr: ID de groupe de champ invalide.

en: Invalid field group parameter(s).
fr: Paramètres de groupe de champ invalides.

en: Awaiting save
fr: En attente d’enregistrement

en: Saved
fr: Enregistré

en: Import
fr: Importer

en: Review changes
fr: Évaluer les modifications

en: Located in: %s
fr: Situés dans : %s

en: Located in plugin: %s
fr: Situés dans l’extension : %s

en: Located in theme: %s
fr: Situés dans le thème : %s

en: Various
fr: Divers

en: Sync changes
fr: Synchroniser les modifications

en: Loading diff
fr: Chargement du différentiel

en: Review local JSON changes
fr: Vérifier les modifications JSON locales

en: Visit website
fr: Visiter le site

en: View details
fr: Voir les détails

en: Information
fr: Informations

en: <a href="%s" target="_blank">Help Desk</a>. The support professionals on our Help Desk will assist with your more in depth, technical challenges.
fr: <a href="%s" target="_blank">Service d’assistance</a>. Les professionnels du support de notre service d’assistance vous aideront à résoudre vos problèmes techniques les plus complexes.

en: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. We have an active and friendly community on our Community Forums who may be able to help you figure out the ‘how-tos’ of the ACF world.
fr: <a href="%s" target="_blank">Discussions</a>. Nous avons une communauté active et amicale sur nos forums communautaires qui peut vous aider à comprendre le fonctionnement de l’écosystème ACF.

en: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Our extensive documentation contains references and guides for most situations you may encounter.
fr: <a href="%s" target="_blank">Documentation</a>. Notre documentation complète contient des références et des guides pour la plupart des situations que vous pouvez rencontrer.

en: We are fanatical about support, and want you to get the best out of your website with ACF. If you run into any difficulties, there are several places you can find help:
fr: Nous sommes fanatiques du support et souhaitons que vous tiriez le meilleur parti de votre site avec ACF. Si vous rencontrez des difficultés, il existe plusieurs endroits où vous pouvez trouver de l’aide :

en: Help & Support
fr: Aide & support

en: Please use the Help & Support tab to get in touch should you find yourself requiring assistance.
fr: Veuillez utiliser l’onglet « Aide & support » pour nous contacter si vous avez besoin d’assistance.

en: Before creating your first Field Group, we recommend first reading our <a href="%s" target="_blank">Getting started</a> guide to familiarize yourself with the plugin's philosophy and best practises.
fr: Avant de créer votre premier groupe de champ, nous vous recommandons de lire notre guide <a href="%s" target="_blank">Pour commencer</a> afin de vous familiariser avec la philosophie et les meilleures pratiques de l’extension.

en: The Advanced Custom Fields plugin provides a visual form builder to customize WordPress edit screens with extra fields, and an intuitive API to display custom field values in any theme template file.
fr: L’extension Advanced Custom Fields fournit un constructeur visuel de formulaires pour modifier les écrans de WordPress avec des champs supplémentaires, ainsi qu’une API intuitive pour afficher les valeurs des champs personnalisés dans n’importe quel fichier de modèle de thème.

en: Overview
fr: Aperçu

en: Location type "%s" is already registered.
fr: Le type d’emplacement « %s » est déjà inscrit.

en: Class "%s" does not exist.
fr: La classe « %s » n’existe pas.

en: Invalid nonce.
fr: Nonce invalide.

en: Error loading field.
fr: Erreur lors du chargement du champ.

en: <strong>Error</strong>: %s
fr: <strong>Erreur</strong> : %s

en: User Role
fr: Rôle du compte

en: Comment
fr: Commenter

en: Post Format
fr: Format de publication

en: Menu Item
fr: Élément de menu

en: Post Status
fr: État de la publication

en: Menu Locations
fr: Emplacements de menus

en: Post Taxonomy
fr: Taxonomie de la publication

en: Child Page (has parent)
fr: Page enfant (a un parent)

en: Parent Page (has children)
fr: Page parent (a des enfants)

en: Top Level Page (no parent)
fr: Page de plus haut niveau (aucun parent)

en: Posts Page
fr: Page des articles

en: Front Page
fr: Page d’accueil

en: Page Type
fr: Type de page

en: Viewing back end
fr: Vue du back end

en: Viewing front end
fr: Vue de l’interface publique

en: Logged in
fr: Connecté

en: Current User
fr: Compte actuel

en: Page Template
fr: Modèle de page

en: Register
fr: S’inscrire

en: Add / Edit
fr: Ajouter/Modifier

en: User Form
fr: Formulaire de profil

en: Page Parent
fr: Page parente

en: Super Admin
fr: Super admin

en: Current User Role
fr: Rôle du compte actuel

en: Default Template
fr: Modèle par défaut

en: Post Template
fr: Modèle de publication

en: Post Category
fr: Catégorie de publication

en: All %s formats
fr: Tous les formats %s

en: Attachment
fr: Fichier joint

en: %s value is required
fr: La valeur %s est obligatoire

en: Show this field if
fr: Afficher ce champ si

en: Conditional Logic
fr: Logique conditionnelle

en: and
fr: et

en: Local JSON
fr: JSON Local

en: Clone Field
fr: Champ clone

en: Please also check all premium add-ons (%s) are updated to the latest version.
fr: Veuillez également vérifier que tous les modules premium (%s) soient mis à jour à la dernière version.

en: This version contains improvements to your database and requires an upgrade.
fr: Cette version contient des améliorations de la base de données et nécessite une mise à niveau.

en: Thank you for updating to %1$s v%2$s!
fr: Merci d‘avoir mis à jour %1$s v%2$s !

en: Database Upgrade Required
fr: Mise à niveau de la base de données requise

en: Options Page
fr: Page d’options

en: Gallery
fr: Galerie

en: Flexible Content
fr: Contenu flexible

en: Repeater
fr: Répéteur

en: Back to all tools
fr: Retour aux outils

en: If multiple field groups appear on an edit screen, the first field group's options will be used (the one with the lowest order number)
fr: Si plusieurs groupes de champs apparaissent sur un écran de modification, les options du premier groupe de champs seront utilisées (celle avec le numéro de commande le plus bas).

en: <b>Select</b> items to <b>hide</b> them from the edit screen.
fr: <b>Sélectionner</b> les éléments à <b>masquer</b> sur l’écran de modification.

en: Hide on screen
fr: Masquer de l’écran

en: Send Trackbacks
fr: Envoyer des rétroliens

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Page Attributes
fr: Attributs de page

en: Author
fr: Auteur/autrice

en: Revisions
fr: Révisions

en: Comments
fr: Commentaires

en: Discussion
fr: Commentaires

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Content Editor
fr: Éditeur de contenu

en: Permalink
fr: Permalien

en: Shown in field group list
fr: Affiché dans la liste des groupes de champs

en: Field groups with a lower order will appear first
fr: Les groupes de champs avec un ordre inférieur apparaitront en premier

en: Order No.
fr: N° d’ordre

en: Below fields
fr: Sous les champs

en: Below labels
fr: Sous les libellés

en: Instruction placement
fr: Emplacement des instructions

en: Label placement
fr: Emplacement des libellés

en: Side
fr: Sur le côté

en: Normal (after content)
fr: Normal (après le contenu)

en: High (after title)
fr: Haute (après le titre)

en: Position
fr: Emplacement

en: Seamless (no metabox)
fr: Sans contour (pas de boîte meta)

en: Standard (WP metabox)
fr: Standard (boîte meta WP)

en: Key
fr: Clé

note: translators: Hidden accessibility text for the positional order number of the field.
en: Order
fr: Ordre

en: Close Field
fr: Fermer le champ

en: id
fr: ID

en: class
fr: classe

en: width
fr: largeur

en: Wrapper Attributes
fr: Attributs du conteneur

en: Required
fr: Obligatoire

en: Instructions for authors. Shown when submitting data
fr: Instructions pour les auteurs et autrices. Affichées lors de l’envoi des données

en: Field Type
fr: Type de champ

en: Single word, no spaces. Underscores and dashes allowed
fr: Un seul mot. Aucun espace. Les tirets bas et les tirets sont autorisés.

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: This is the name which will appear on the EDIT page
fr: Ceci est le nom qui apparaîtra sur la page de modification

en: Field Label
fr: Libellé du champ

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete field
fr: Supprimer le champ

en: Move
fr: Déplacer

en: Move field to another group
fr: Deplacer le champ vers un autre groupe

en: Duplicate field
fr: Dupliquer le champ

en: Edit field
fr: Modifier le champ

en: Drag to reorder
fr: Faites glisser pour réorganiser

en: Show this field group if
fr: Afficher ce groupe de champs si

en: No updates available.
fr: Aucune mise à jour disponible.

en: Database upgrade complete. <a href="%s">See what's new</a>
fr: Mise à niveau de base de données complète. <a href="%s">Voir les nouveautés</a>

en: Reading upgrade tasks...
fr: Lecture des tâches de mise à niveau…

en: Upgrade failed.
fr: Mise à niveau échouée.

en: Upgrade complete.
fr: Mise à niveau terminée.

en: Upgrading data to version %s
fr: Mise à niveau des données vers la version %s

en: It is strongly recommended that you backup your database before proceeding. Are you sure you wish to run the updater now?
fr: Il est recommandé de sauvegarder votre base de données avant de procéder. Confirmez-vous le lancement de la mise à jour maintenant ?

en: Please select at least one site to upgrade.
fr: Veuillez sélectionner au moins un site à mettre à niveau.

en: Database Upgrade complete. <a href="%s">Return to network dashboard</a>
fr: Mise à niveau de la base de données effectuée. <a href="%s">Retourner au tableau de bord du réseau</a>

en: Site is up to date
fr: Le site est à jour

en: Site requires database upgrade from %1$s to %2$s
fr: Le site nécessite une mise à niveau de la base de données à partir de %1$s vers %2$s

en: Upgrade Sites
fr: Mettre à niveau les sites

en: The following sites require a DB upgrade. Check the ones you want to update and then click %s.
fr: Les sites suivants nécessitent une mise à niveau de la base de données. Sélectionner ceux que vous voulez mettre à jour et cliquer sur %s.

en: Add rule group
fr: Ajouter un groupe de règles

en: Create a set of rules to determine which edit screens will use these advanced custom fields
fr: Créer un ensemble de règles pour déterminer quels écrans de modification utiliseront ces champs personnalisés avancés

en: Rules
fr: Règles

en: Copied
fr: Copié

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: The following code can be used to register a local version of the selected field group(s). A local field group can provide many benefits such as faster load times, version control & dynamic fields/settings. Simply copy and paste the following code to your theme's functions.php file or include it within an external file.
fr: Le code suivant peut être utilisé pour enregistrer une version locale du/des groupe(s) de champs sélectionné(s). Un groupe de champ local peut apporter de nombreux bénéfices comme des temps de chargement plus rapides, la gestion de versions & des champs/paramètres dynamiques. Copiez-collez le code suivant dans le fichier functions.php de votre thème, ou incluez-le dans un fichier externe.

en: Select Field Groups
fr: Sélectionner les groupes de champs

en: Exported 1 field group. | Exported %s field groups.
fr[0]: 1 groupe de champs exporté.
fr[1]: %s groupes de champs exportés.

en: No field groups selected
fr: Aucun groupe de champs sélectionné

en: Generate PHP
fr: Générer le PHP

en: Export Field Groups
fr: Exporter les groupes de champs

en: Imported 1 field group | Imported %s field groups
fr[0]: 1 groupe de champs importé
fr[1]: %s groupes de champs importés

en: Import file empty
fr: Fichier d’importation vide

en: Incorrect file type
fr: Type de fichier incorrect

en: Error uploading file. Please try again
fr: Erreur de téléversement du fichier. Veuillez réessayer.

en: Select the Advanced Custom Fields JSON file you would like to import. When you click the import button below, ACF will import the field groups
fr: Sélectionnez le fichier JSON Advanced Custom Fields que vous souhaitez importer. Quand vous cliquez sur le bouton ci-dessous, ACF importera les groupes de champs.

en: Import Field Groups
fr: Importer les groupes de champs

en: Sync
fr: Synchroniser

en: Select %s
fr: Sélectionner %s

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Duplicate this item
fr: Dupliquer cet élément

en: Sync available
fr: Synchronisation disponible

en: Field group synchronised. | %s field groups synchronised.
fr[0]: Groupe de champs synchronisé.
fr[1]: %s groupes de champs synchronisés.

en: Field group duplicated. | %s field groups duplicated.
fr[0]: Groupe de champs dupliqué.
fr[1]: %s groupes de champs dupliqués.

en: Active <span class="count">(%s)</span> | Active <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: Actif <span class="count">(%s)</span>
fr[1]: Actifs <span class="count">(%s)</span>

en: Review sites & upgrade
fr: Examiner les sites et mettre à niveau

en: Upgrade Database
fr: Mettre à niveau la base de données

en: Custom Fields
fr: Champs personnalisés

en: Move Field
fr: Déplacer le champ

en: Please select the destination for this field
fr: Veuillez sélectionner la destination pour ce champ

en: Close Window
fr: Fermer la fenêtre

note: translators: Confirmation message once a field has been moved to a different field group.
en: The %1$s field can now be found in the %2$s field group
fr: Le champ %1$s peut maintenant être trouvé dans le groupe de champs %2$s

en: Move Complete.
fr: Déplacement effectué.

en: Active
fr: Actif

en: Field Keys
fr: Clés des champs

en: Settings
fr: Réglages

en: Location
fr: Emplacement

en: copy
fr: copier

en: (this field)
fr: (ce champ)

en: Checked
fr: Coché

en: Move Custom Field
fr: Déplacer le champ personnalisé

en: No toggle fields available
fr: Aucun champ de sélection disponible

en: Field group title is required
fr: Le titre du groupe de champ est requis

en: This field cannot be moved until its changes have been saved
fr: Ce champ ne peut pas être déplacé tant que ses modifications n’ont pas été enregistrées

en: The string "field_" may not be used at the start of a field name
fr: La chaine « field_ » ne peut pas être utilisée au début du nom d’un champ

en: Field group draft updated.
fr: Brouillon du groupe de champs mis à jour.

en: Field group scheduled for.
fr: Groupe de champs programmé.

en: Field group submitted.
fr: Groupe de champs envoyé.

en: Field group saved.
fr: Groupe de champs sauvegardé.

en: Field group published.
fr: Groupe de champs publié.

en: Field group deleted.
fr: Groupe de champs supprimé.

en: Field group updated.
fr: Groupe de champs mis à jour.

en: Tools
fr: Outils

en: is not equal to
fr: n’est pas égal à

en: is equal to
fr: est égal à

en: Forms
fr: Formulaires

en: Post
fr: Publication

en: Relational
fr: Relationnel

en: Choice
fr: Choix

en: Basic
fr: Basique

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Field type does not exist
fr: Le type de champ n’existe pas

en: Spam Detected
fr: Indésirable détecté

en: Post updated
fr: Publication mise à jour

en: Update
fr: Mise à jour

en: Validate Email
fr: Valider l’e-mail

en: Content
fr: Contenu

en: Title
fr: Titre

en: Edit field group
fr: Modifier le groupe de champs

en: Selection is less than
fr: La sélection est inférieure à

en: Selection is greater than
fr: La sélection est supérieure à

en: Value is less than
fr: La valeur est plus petite que

en: Value is greater than
fr: La valeur est plus grande que

en: Value contains
fr: La valeur contient

en: Value matches pattern
fr: La valeur correspond au modèle

en: Value is not equal to
fr: La valeur n’est pas égale à

en: Value is equal to
fr: La valeur est égale à

en: Has no value
fr: A aucune valeur

en: Has any value
fr: A n’importe quelle valeur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Are you sure?
fr: Confirmez-vous ?

en: %d fields require attention
fr: %d champs nécessitent votre attention

en: 1 field requires attention
fr: Un champ nécessite votre attention

en: Validation failed
fr: Échec de la validation

en: Validation successful
fr: validation réussie

en: Restricted
fr: Limité

en: Collapse Details
fr: Replier les détails

en: Expand Details
fr: Déplier les détails

en: Uploaded to this post
fr: Téléversé sur cette publication

[ctx: verb]
en: Update
fr: Mettre à jour

[ctx: verb]
en: Edit
fr: Modifier

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page
fr: Les modifications que vous avez effectuées seront perdues si vous quittez cette page

en: File type must be %s.
fr: Le type de fichier doit être %s.

en: or
fr: ou

en: File size must not exceed %s.
fr: La taille du fichier ne doit pas excéder %s.

en: File size must be at least %s.
fr: La taille du fichier doit être d’au moins %s.

en: Image height must not exceed %dpx.
fr: La hauteur de l’image ne doit pas excéder %d px.

en: Image height must be at least %dpx.
fr: La hauteur de l’image doit être au minimum de %d px.

en: Image width must not exceed %dpx.
fr: La largeur de l’image ne doit pas excéder %d px.

en: Image width must be at least %dpx.
fr: La largeur de l’image doit être au minimum de %d px.

en: (no title)
fr: (aucun titre)

en: Full Size
fr: Taille originale

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: Thumbnail
fr: Miniature

en: (no label)
fr: (aucun libellé)

en: Sets the textarea height
fr: Définir la hauteur de la zone de texte

en: Rows
fr: Lignes

en: Text Area
fr: Zone de texte

en: Prepend an extra checkbox to toggle all choices
fr: Ajouter une case à cocher pour basculer tous les choix.

en: Save 'custom' values to the field's choices
fr: Enregistrez les valeurs « personnalisées » dans les choix du champ

en: Allow 'custom' values to be added
fr: Autoriser l’ajout de valeurs personnalisées

en: Add new choice
fr: Ajouter un nouveau choix

en: Toggle All
fr: Tout permuter

en: Allow Archives URLs
fr: Afficher les URL des archives

en: Page Link
fr: Lien vers la page

en: Add
fr: Ajouter

en: Name
fr: Nom

en: %s added
fr: %s ajouté

en: %s already exists
fr: %s existe déjà

en: User unable to add new %s
fr: Compte incapable d’ajouter un nouveau %s

en: Term ID
fr: ID de terme

en: Term Object
fr: Objet de terme

en: Load value from posts terms
fr: Charger une valeur depuis les termes de publications

en: Load Terms
fr: Charger les termes

en: Connect selected terms to the post
fr: Lier les termes sélectionnés à la publication

en: Save Terms
fr: Enregistrer les termes

en: Allow new terms to be created whilst editing
fr: Autoriser la création de nouveaux termes pendant la modification

en: Create Terms
fr: Créer des termes

en: Radio Buttons
fr: Boutons radio

en: Single Value
fr: Valeur unique

en: Multi Select
fr: Liste déroulante à multiple choix

en: Checkbox
fr: Case à cocher

en: Multiple Values
fr: Valeurs multiples

en: Select the appearance of this field
fr: Sélectionner l’apparence de ce champ

en: Appearance
fr: Apparence

en: Select the taxonomy to be displayed
fr: Sélectionner la taxonomie à afficher

[ctx: No Terms]
en: No %s
fr: N° %s

en: Value must be equal to or lower than %d
fr: La valeur doit être inférieure ou égale à %d

en: Value must be equal to or higher than %d
fr: La valeur doit être être supérieure ou égale à %d

en: Value must be a number
fr: La valeur doit être un nombre

en: Number
fr: Nombre

en: Save 'other' values to the field's choices
fr: Sauvegarder les valeurs « Autres » dans les choix des champs

en: Add 'other' choice to allow for custom values
fr: Ajouter le choix « Autre » pour autoriser les valeurs personnalisées

en: Radio Button
fr: Bouton radio

en: Define an endpoint for the previous accordion to stop. This accordion will not be visible.
fr: Définir un point de terminaison pour l’accordéon précédent. Cet accordéon ne sera pas visible.

en: Allow this accordion to open without closing others.
fr: Autoriser l’ouverture de cet accordéon sans fermer les autres.

en: Multi-expand
fr: Ouverture multiple

en: Display this accordion as open on page load.
fr: Ouvrir l’accordéon au chargement de la page.

en: Open
fr: Ouvrir

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Restrict which files can be uploaded
fr: Restreindre quels fichiers peuvent être téléversés

en: File ID
fr: ID du fichier

en: File URL
fr: URL du fichier

en: File Array
fr: Tableau de fichiers

en: Add File
fr: Ajouter un fichier

en: No file selected
fr: Aucun fichier sélectionné

en: File name
fr: Nom du fichier

en: Update File
fr: Mettre à jour le fichier

en: Edit File
fr: Modifier le fichier

en: Select File
fr: Sélectionner un fichier

en: File
fr: Fichier

en: Password
fr: Mot de Passe

en: Specify the value returned
fr: Spécifier la valeur retournée

en: Use AJAX to lazy load choices?
fr: Utiliser AJAX pour un chargement différé des choix ?

en: Enter each default value on a new line
fr: Saisir chaque valeur par défaut sur une nouvelle ligne

[ctx: verb]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: Select2 JS load_fail]
en: Loading failed
fr: Le chargement a échoué

[ctx: Select2 JS searching]
en: Searching&hellip;
fr: Recherche en cours...

[ctx: Select2 JS load_more]
en: Loading more results&hellip;
fr: Chargement de résultats supplémentaires…

[ctx: Select2 JS selection_too_long_n]
en: You can only select %d items
fr: Vous ne pouvez sélectionner que %d éléments

[ctx: Select2 JS selection_too_long_1]
en: You can only select 1 item
fr: Vous ne pouvez sélectionner qu’un seul élément

[ctx: Select2 JS input_too_long_n]
en: Please delete %d characters
fr: Veuillez supprimer %d caractères

[ctx: Select2 JS input_too_long_1]
en: Please delete 1 character
fr: Veuillez supprimer 1 caractère

[ctx: Select2 JS input_too_short_n]
en: Please enter %d or more characters
fr: Veuillez saisir %d caractères ou plus

[ctx: Select2 JS input_too_short_1]
en: Please enter 1 or more characters
fr: Veuillez saisir au minimum 1 caractère

[ctx: Select2 JS matches_0]
en: No matches found
fr: Aucun résultat

[ctx: Select2 JS matches_n]
en: %d results are available, use up and down arrow keys to navigate.
fr: %d résultats disponibles, utilisez les flèches haut et bas pour naviguer parmi ceux-ci.

[ctx: Select2 JS matches_1]
en: One result is available, press enter to select it.
fr: Un résultat est disponible, appuyez sur Entrée pour le sélectionner.

[ctx: noun]
en: Select
fr: Liste déroulante

en: User ID
fr: ID du compte

en: User Object
fr: Objet du compte

en: User Array
fr: Tableau de comptes

en: All user roles
fr: Tous les rôles de comptes

en: Filter by role
fr: Filtrer par rôle

en: User
fr: Compte

en: Separator
fr: Séparateur

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Default
fr: Par défaut

en: Clear
fr: Effacer

en: Color Picker
fr: Sélecteur de couleur

[ctx: Date Time Picker JS selectText]
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: Date Time Picker JS closeText]
en: Done
fr: Terminé

[ctx: Date Time Picker JS currentText]
en: Now
fr: Maintenant

[ctx: Date Time Picker JS timezoneText]
en: Time Zone
fr: Fuseau horaire

[ctx: Date Time Picker JS microsecText]
en: Microsecond
fr: Microseconde

[ctx: Date Time Picker JS millisecText]
en: Millisecond
fr: Milliseconde

[ctx: Date Time Picker JS secondText]
en: Second
fr: Seconde

[ctx: Date Time Picker JS hourText]
en: Hour
fr: Heure

[ctx: Date Time Picker JS timeText]
en: Time
fr: Heure

[ctx: Date Time Picker JS timeOnlyTitle]
en: Choose Time
fr: Choisir l’heure

en: Date Time Picker
fr: Sélecteur de date et heure

en: Endpoint
fr: Point de terminaison

en: Left aligned
fr: Aligné à gauche

en: Top aligned
fr: Aligné en haut

en: Placement
fr: Positionnement

en: Tab
fr: Onglet

en: Value must be a valid URL
fr: Le champ doit contenir une URL valide

en: Url
fr: URL

en: Link URL
fr: URL du lien

en: Link Array
fr: Tableau de liens

en: Opens in a new window/tab
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre/onglet

en: Select Link
fr: Sélectionner un lien

en: Link
fr: Lien

en: Email
fr: E-mail

en: Step Size
fr: Taille de l’incrément

en: Maximum Value
fr: Valeur maximum

en: Minimum Value
fr: Valeur minimum

en: Range
fr: Plage

en: Both (Array)
fr: Les deux (tableau)

en: Label
fr: Libellé

en: Value
fr: Valeur

en: red : Red
fr: rouge : Rouge

en: For more control, you may specify both a value and label like this:
fr: Pour plus de contrôle, vous pouvez spécifier une valeur et un libellé de cette manière :

en: Enter each choice on a new line.
fr: Saisir chaque choix sur une nouvelle ligne.

en: Choices
fr: Choix

en: Button Group
fr: Groupe de boutons

en: Select multiple values?
fr: Sélectionner des valeurs multiples ?

en: Allow Null?
fr: Autoriser une valeur vide ?

en: TinyMCE will not be initialized until field is clicked
fr: TinyMCE ne sera pas initialisé avant un clic dans le champ

en: Delay initialization?
fr: Retarder l’initialisation ?

en: Show Media Upload Buttons?
fr: Afficher les boutons de téléversement de médias ?

en: Toolbar
fr: Barre d’outils

en: Text Only
fr: Texte Uniquement

en: Visual Only
fr: Visuel uniquement

en: Visual & Text
fr: Visuel & texte

en: Tabs
fr: Onglets

en: Click to initialize TinyMCE
fr: Cliquer pour initialiser TinyMCE

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
fr: Texte

en: Visual
fr: Visuel

en: Wysiwyg Editor
fr: Éditeur Wysiwyg

en: Value must not exceed %d characters
fr: La valeur ne doit pas excéder %d caractères

en: Leave blank for no limit
fr: Laisser vide pour ne fixer aucune limite

en: Character Limit
fr: Limite de caractères

en: Appears after the input
fr: Apparait après le champ

en: Append
fr: Ajouter après

en: Appears before the input
fr: Apparait avant le champ

en: Prepend
fr: Ajouter avant

en: Appears within the input
fr: Apparaît dans l’entrée

en: Placeholder Text
fr: Texte indicatif

en: Appears when creating a new post
fr: Apparaît à la création d’une nouvelle publication

en: Text
fr: Texte

en: %1$s requires at least %2$s selection | %1$s requires at least %2$s selections
fr[0]: %1$s requiert au moins %2$s sélection
fr[1]: %1$s requiert au moins %2$s sélections

en: Post ID
fr: ID de la publication

en: Post Object
fr: Objet de la publication

en: Maximum posts
fr: Maximum de publications

en: Minimum posts
fr: Minimum de publications

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Selected elements will be displayed in each result
fr: Les éléments sélectionnés seront affichés dans chaque résultat

en: Elements
fr: Éléments

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: Post Type
fr: Type de publication

en: Filters
fr: Filtres

en: All taxonomies
fr: Toutes les taxonomies

en: Filter by Taxonomy
fr: Filtrer par taxonomie

en: All post types
fr: Tous les types de publication

en: Filter by Post Type
fr: Filtrer par type de publication

en: Search...
fr: Rechercher…

en: Select taxonomy
fr: Sélectionner la taxonomie

en: Select post type
fr: Choisissez le type de publication

en: No matches found
fr: Aucune correspondance trouvée

en: Loading
fr: Chargement

en: Maximum values reached ( {max} values )
fr: Valeurs maximum atteintes ({max} valeurs)

en: Relationship
fr: Relation

en: Comma separated list. Leave blank for all types
fr: Séparez les valeurs par une virgule. Laissez blanc pour tout autoriser.

en: Allowed file types
fr: Types de fichiers autorisés

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Restrict which images can be uploaded
fr: Restreindre quelles images peuvent être téléversées

en: Uploaded to post
fr: Téléversé dans la publication

en: All
fr: Tous

en: Limit the media library choice
fr: Limiter le choix de la médiathèque

en: Library
fr: Médiathèque

en: Preview Size
fr: Taille de prévisualisation

en: Image ID
fr: ID de l’image

en: Image URL
fr: URL de l’image

en: Image Array
fr: Tableau de l’image

en: Specify the returned value on front end
fr: Spécifier la valeur renvoyée publiquement

en: Return Value
fr: Valeur de retour

en: Add Image
fr: Ajouter image

en: No image selected
fr: Aucune image sélectionnée

en: Remove
fr: Retirer

en: Edit
fr: Modifier

en: All images
fr: Toutes les images

en: Update Image
fr: Mettre à jour l’image

en: Edit Image
fr: Modifier l’image

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Allow HTML markup to display as visible text instead of rendering
fr: Permet l’affichage du code HTML à l’écran au lieu de l’interpréter

en: Escape HTML
fr: Autoriser le code HTML

en: No Formatting
fr: Aucun formatage

en: Automatically add &lt;br&gt;
fr: Ajouter automatiquement &lt;br&gt;

en: Automatically add paragraphs
fr: Ajouter automatiquement des paragraphes

en: Controls how new lines are rendered
fr: Contrôle comment les nouvelles lignes sont rendues

en: New Lines
fr: Nouvelles lignes

en: Week Starts On
fr: La semaine débute le

en: The format used when saving a value
fr: Le format utilisé lors de la sauvegarde d’une valeur

en: Save Format
fr: Enregistrer le format

[ctx: Date Picker JS weekHeader]
en: Wk
fr: Sem.

[ctx: Date Picker JS prevText]
en: Prev
fr: Préc.

[ctx: Date Picker JS nextText]
en: Next
fr: Suivant

[ctx: Date Picker JS currentText]
en: Today
fr: Aujourd’hui

[ctx: Date Picker JS closeText]
en: Done
fr: Terminé

en: Date Picker
fr: Sélecteur de date

en: Width
fr: Largeur

en: Embed Size
fr: Taille d’intégration

en: Enter URL
fr: Saisissez l’URL

en: oEmbed
fr: Contenu oEmbed

en: Text shown when inactive
fr: Texte affiché lorsque inactif

en: Off Text
fr: Texte « Inactif »

en: Text shown when active
fr: Texte affiché lorsque actif

en: On Text
fr: Texte « Actif »

en: Stylized UI
fr: Interface (UI) stylisée

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Displays text alongside the checkbox
fr: Affiche le texte à côté de la case à cocher

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: True / False
fr: Vrai/Faux

en: Row
fr: Ligne

en: Table
fr: Tableau

en: Block
fr: Bloc

en: Specify the style used to render the selected fields
fr: Spécifier le style utilisé pour afficher les champs sélectionnés

en: Layout
fr: Mise en page

en: Sub Fields
fr: Sous-champs

en: Group
fr: Groupe

en: Customize the map height
fr: Personnaliser la hauteur de la carte

en: Height
fr: Hauteur

en: Set the initial zoom level
fr: Définir le niveau de zoom initial

en: Center the initial map
fr: Centrer la carte initiale

en: Center
fr: Centrer

en: Search for address...
fr: Rechercher une adresse…

en: Find current location
fr: Obtenir l’emplacement actuel

en: Clear location
fr: Effacer la position

en: Search
fr: Rechercher

en: Sorry, this browser does not support geolocation
fr: Désolé, ce navigateur ne prend pas en charge la géolocalisation

en: The format returned via template functions
fr: Le format retourné via les fonctions du modèle

en: Return Format
fr: Format de retour

en: Custom:
fr: Personnalisé :

en: The format displayed when editing a post
fr: Le format affiché lors de la modification d’une publication

en: Display Format
fr: Format d’affichage

en: Time Picker
fr: Sélecteur d’heure

note: translators: counts for inactive field groups
en: Inactive <span class="count">(%s)</span> | Inactive <span class="count">(%s)</span>
fr[0]: <span class="count">(%s)</span> inactif
fr[1]: <span class="count">(%s)</span> inactifs

en: No Fields found in Trash
fr: Aucun champ trouvé dans la corbeille

en: No Fields found
fr: Aucun champ trouvé

en: Search Fields
fr: Rechercher des champs

en: View Field
fr: Voir le champ

en: New Field
fr: Nouveau champ

en: Edit Field
fr: Modifier le champ

en: Add New Field
fr: Ajouter un nouveau champ

en: Field
fr: Champ

en: Fields
fr: Champs

en: No Field Groups found in Trash
fr: Aucun groupe de champs trouvé dans la corbeille

en: No Field Groups found
fr: Aucun groupe de champs trouvé

en: Search Field Groups
fr: Rechercher des groupes de champs

en: View Field Group
fr: Voir le groupe de champs

en: New Field Group
fr: Nouveau groupe de champs

en: Edit Field Group
fr: Modifier le groupe de champs

en: Add New Field Group
fr: Ajouter un groupe de champs

en: Add New
fr: Ajouter

en: Field Group
fr: Groupe de champs

en: Field Groups
fr: Groupes de champs

note: Description of the plugin
en: Customize WordPress with powerful, professional and intuitive fields.
fr: Personnalisez WordPress avec des champs intuitifs, puissants et professionnels.

note: Plugin URI of the plugin Author URI of the plugin
en: https://www.advancedcustomfields.com
fr: https://www.advancedcustomfields.com/
