Plugins - Elementor Website Builder - Stable (latest release) - en to fr translation catalogue (1242 entries)

en: Next Arrow Icon
fr: Icône de flèche suivante

en: Previous Arrow Icon
fr: Icône de flèche précédente

en: Horizontal Position
fr: Position horizontale

en: Vertical Position
fr: Position verticale

en: Dismiss Icon
fr: Ignorer l’icône

en: Don’t add links to elements nested in this container - it will break the layout.
fr: N’ajouter pas de lien vers les éléments placés dans les conteneurs - cela va briser la mise en page.

[ctx: Flex Container Control]
en: Gap between elements
fr: Écart entre les éléments

en: Any time you can change the settings in %1$sUser Preferences%2$s
fr: Vous pouvez modifier les réglages à tout moment dans %1$sPréférences de l’utilisateur/utilisatrice%2$s

en: Now you can choose where you want to go on the site from the following options
fr: Vous pouvez maintenant choisir où aller sur le site depuis les options suivantes

[ctx: Flex Container Control]
en: Items within the container can stay in a single line (No wrap), or break into multiple lines (Wrap).
fr: Les éléments dans les containers peuvent rester sur une seule ligne (aucune enveloppe), ou se séparer sur plusieurs lignes (enveloppe).

en: WP Dashboard
fr: Tableau de bord WP

en: All Posts
fr: Toutes les publications

en: This Post
fr: Cette publication

en: Decide where you want to go when you click the "Exit" button.
fr: Décidez où vous voulez aller lorsque vous cliquez le bouton « Quitter ».

en: Exit to
fr: Quitter vers

en: Gap between elements
fr: Écart entre les éléments

en: Container Padding
fr: Marges internes du conteneur

en: Depends on
fr: Cela dépend de

en: Improvement
fr: Amélioration

en: Feature
fr: Fonctionnalité

en: There was a problem setting your site name
fr: Il y a eu un problème lors du réglage du nom de votre site

en: Try it out
fr: Faites un essai !

en: Improve your site’s performance score.
fr: Améliorez le score de performance de votre site.

en: Unleash the full power of Elementor's features and web creation tools.
fr: Libérez toute la puissance des fonctionnalités et des outils de création web d’Elementor.

en: Upgrade Now
fr: Mettre à niveau maintenant

en: Upgrade
fr: Mettre à niveau

en: you are not allowed to perform this action
fr: vous n’êtes pas autorisé à effectuer cette action.

en: Convert to container
fr: Convertir en conteneur

en: Play Video about
fr: Lire la vidéo sur

en: Container
fr: Conteneur

en: Hue
fr: Teinte

en: Difference
fr: Différence

en: Add New Container
fr: Ajouter un nouveau conteneur

en: Bold
fr: Gras

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Shrink
fr: Fléchir Rétrécir

[ctx: Flex Item Control]
en: Flex Grow
fr: Grandir Fléchir

[ctx: Flex Item Control]
en: Shrink
fr: Réduire

[ctx: Flex Item Control]
en: Grow
fr: Agrandir

[ctx: Flex Item Control]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Flex Item Control]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Flex Item Control]
en: Custom Order
fr: Tri personnalisé

[ctx: Flex Item Control]
en: End
fr: Fin

[ctx: Flex Item Control]
en: Start
fr: Commencer

[ctx: Flex Item Control]
en: Order
fr: Tri

[ctx: Flex Item Control]
en: This control will affect contained elements only.
fr: Ce contrôle affectera uniquement les éléments contenus.

[ctx: Flex Item Control]
en: Stretch
fr: Étirer

[ctx: Flex Item Control]
en: Center
fr: Centrer

[ctx: Flex Container Control]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Content
fr: Aligner le contenu

[ctx: Flex Container Control]
en: No Wrap
fr: Aucune enveloppe

[ctx: Flex Container Control]
en: Wrap
fr: Envelopper

[ctx: Flex Item Control]
en: Gap
fr: Écart

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Evenly
fr: Espace uniforme

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Around
fr: Espace autour

[ctx: Flex Container Control]
en: Space Between
fr: Espace entre

[ctx: Flex Container Control]
en: Justify Content
fr: Justifier le contenu

[ctx: Flex Container Control]
en: Stretch
fr: Étirer

[ctx: Flex Container Control]
en: Center
fr: Centrer

[ctx: Flex Container Control]
en: Align Items
fr: Aligner les éléments

[ctx: Flex Container Control]
en: Start
fr: Début

[ctx: Flex Container Control]
en: End
fr: Fin

en: Lazyload
fr: Chargement différé

en: Reorder
fr: Réordonner

en: System Fonts
fr: Polices système

en: System Colors
fr: Couleurs système

en: Flexbox Container
fr: Conteneur Flexbox

en: Import Export
fr: Importer exporter

en: Elementor Event Tracker
fr: Traqueur d’évènements Elementor

en: There was a problem uploading your file
fr: Une erreur est survenue pendant le téléversement de votre fichier

en: There was a problem setting your site logo
fr: Il y a eu un problème lors du réglage du logo de votre site

en: Invalid kit library nonce
fr: Nonce de bibliothèque de kit invalide

en: Add New Page Template
fr: Ajouter un nouveau modèle de page

en: Connect & Activate
fr: Connecter et activer

en: Elements Usage
fr: Utilisation des éléments

en: Mark widgets as favorites by right clicking them. Favorite widgets will always appear at the top of the editor panel for easy access.
fr: Marquez des widgets comme favoris avec un clic-droit. Ils apparaitront en haut du panneau de l’éditeur pour un accès facile.

en: Favorite Widgets
fr: Widgets favoris

en: Y Anchor Point
fr: Point d’ancrage Y

en: X Anchor Point
fr: Point d’ancrage X

en: Flip Vertical
fr: Retourner verticalement

en: Flip Horizontal
fr: Retournement horizontal

en: Skew Y
fr: Inclinaison Y

en: Skew X
fr: Distorsion X

en: Skew
fr: Distorsion

en: Scale Y
fr: Redimensionnement Y

en: Scale X
fr: Redimensionnement X

en: Keep Proportions
fr: Conserver les proportions

en: Offset Y
fr: Décalage Y

en: Offset X
fr: Décalage X

en: Rotate Y
fr: Rotation en Y

en: Rotate X
fr: Rotation en X

en: 3D Rotate
fr: Rotation 3D

en: Transform
fr: Transformer

en: Add Your Custom Code
fr: Ajouter votre code personnalisé

en: Custom Code
fr: Code personnalisé

en: For easy access, favorite the widgets you use most often by right clicking > Add to Favorites.
fr: Pour un accès facile, mettez les widgets que vous utilisez souvent en favoris avec un clic droit > Ajouter aux favoris.

[ctx: Typography Control]
en: Word Spacing
fr: Espacement des mots

[ctx: Text Stroke Control]
en: Text Stroke
fr: Contour de texte

en: Stroke Color
fr: Couleur de contour

en: Text Stroke
fr: Contour de texte

en: Privacy Policy
fr: Politique de confidentialité

en: Terms of Service
fr: Conditions d’utilisation

note: translators: 1. "Terms of service" link, 2. "Privacy policy" link
en: By clicking Sign Up, you agree to Elementor's %1$s and %2$s
fr: En vous inscrivant, vous acceptez les %1$s et %2$s d’Elementor

en: Log
fr: Journal

en: Ongoing Experiments
fr: Expériences en cours

en: Stable Features
fr: Fonctionnalités stables

en: WordPress widgets will not be shown when searching in the editor panel. Instead, these widgets can be found in the “WordPress” dropdown at the bottom of the panel.
fr: Les widgets WordPress ne seront pas affichés lors d’une recherche dans le panneau de l’éditeur. Toutefois, ils pourront toujours être trouvés dans l’onglet « WordPress » en bas du panneau.

en: Hide native WordPress widgets from search results
fr: Masquer les widgets natifs de WordPress des résultats de recherche

en: The “Inline Font Icons” will render the icons as inline SVG without loading the Font-Awesome and the eicons libraries and its related CSS files and fonts.
fr: L’option « Icônes de police en ligne » rendra les icônes sous forme de SVG en ligne sans charger les bibliothèques Font-Awsome et eicons, ainsi que les fichiers CSS et les polices similaires.

en: Elementor Experiments
fr: Expériences d’Elementor

en: Invalid title
fr: Titre invalide

en: Not allowed to rollback versions
fr: Non autorisé à rétablir les versions antérieures

en: The default page template as defined in Elementor Panel → Hamburger Menu → Site Settings.
fr: Le modèle de page par défaut tel que défini dans le panneau Elementor → Menu hamburger → Réglages du site.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Want to create custom text paths with SVG? %1$sLearn More%2$s
fr: Vous souhaitez créer des chemins de texte personnalisés avec SVG ? %1$sApprendre plus%2$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Please note! We couldn't deactivate all of your plugins on Safe Mode. Please %1$sread more%2$s about this issue
fr: Attention ! Nous n’avons pas pu désactiver toutes vos extensions en mode sans échec. %1$sEn savoir plus%2$s à propos de ce problème

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to troubleshoot
fr: %1$sCliquez ici%2$s pour dépanner

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Or view %1$sTrashed Items%1$s
fr: Ou regardez %1$sles éléments mis à la corbeille%1$s

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Learn more about %1$sWordPress revisions%2$s
fr: Apprenez-en davantage sur les %1$srévisions WordPress%2$s

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s!
fr: L’argument %1$s est obsolète depuis la version %2$s !

note: translators: 1: Function argument, 2: Elementor version number, 3: Replacement argument name.
en: The %1$s argument is deprecated since version %2$s! Use %3$s instead.
fr: L’argument %1$s est obsolète depuis la version %2$s ! Utilisez plutôt %3$s.

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: Explore additional Premium Shape packs and use them in your site. %1$sLearn More%2$s
fr: Découvrez d’autres packs de formes premium et utilisez-les sur votre site. %1$sEn savoir plus%2$s

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag.
en: %1$sClick here%2$s to join our first-to-know email updates.
fr: %1$sCliquez ici%2$s pour être informé par e-mail sur nos mises à jour.

en: Meet Page Transitions
fr: Découvrez les transitions de page

en: Page Transitions let you style entrance and exit animations between pages as well as display loader until your page assets load.
fr: Les transitions de page permettent de styliser les animations d’entrée et de sortie entre les pages ainsi que d’afficher un chargeur jusqu’à ce que les ressources de la page se chargent.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Select one or go ahead and %1$screate one%2$s now.
fr: Sélectionnez-en un ou %1$scréez-en un%2$s maintenant.

en: Luminosity
fr: Luminosité

en: Color Dodge
fr: Densité de la couleur

en: Lighten
fr: Éclaircir

en: Darken
fr: Assombrir

en: Overlay
fr: Superposition

en: Screen
fr: Écran

en: Multiply
fr: Multiplier

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: You can enable it from the %1$sElementor settings page%2$s.
fr: Vous pouvez l’activer depuis la %1$spage des réglages d’Elementor%2$s.

note: translators: %s: Device name.
en: Hide On %s
fr: Masquer sur %s

en: Page Transitions
fr: Transitions de page

en: Get pixel-perfect design for every screen size. You can now add up to 6 customizable breakpoints beyond the default desktop setting: mobile, mobile extra, tablet, tablet extra, laptop, and widescreen.
fr: Obtenez un design au pixel près pour toutes les tailles d’écran. Vous pouvez désormais ajouter jusqu’à six points d’arrêt personnalisables en plus des réglages par défaut pour les ordinateurs de bureau : mobile, mobile extra, tablette, tablette extra, ordinateur portable et écran large.

en: Additional Custom Breakpoints
fr: Points d’arrêt personnalisés supplémentaires

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: Favorites
fr: Favoris

en: Failed to save user favorites
fr: Échec de l’enregistrement des favoris du compte

en: Adds a new color picker functionality that allows choose a color from other elements settings.
fr: Ajoute une nouvelle fonctionnalité de sélecteur de couleur qui vous permet de choisir une couleur depuis les réglages des autres éléments.

en: Adds a top bar to elementors pages in admin area.
fr: Ajoute une barre supérieure aux pages Elementor dans la zone d’administration.

en: Admin Top Bar
fr: Barre supérieure d’administration

en: It seems like your site doesn't have any active Kit. The active Kit includes all of your Site Settings. By recreating your Kit you will able to start edit your Site Settings again.
fr: Il semble que votre site n’a pas de kit actif. Un kit actif comprend tous les réglages de votre site. En recréant votre kit, vous pourrez commencer à modifier à nouveau les réglages de votre site.

en: Recreate Kit
fr: Recréer le kit

en: Styles set in Elementor are saved in CSS files in the uploads folder and in the site’s database. Recreate those files and settings, according to the most recent settings.
fr: Les styles définis dans Elementor sont enregistrés dans des fichiers CSS dans le dossier « uploads » et dans la base de données du site. Recréez ces fichiers et réglages, en fonction des réglages les plus récents.

en: Regenerate Files & Data
fr: Régénérer les fichiers et les données

en: Regenerate CSS & Data
fr: Régénérer les CSS et les données

en: New kit have been created successfully
fr: Un nouveau kit a bien été créé

en: An error occurred while trying to create a kit.
fr: Une erreur est survenue lors de la création du kit.

en: There's already an active kit.
fr: Il y a déjà un kit actif.

en: Save and manage all of your form submissions in one single place.
    All within a simple, intuitive place.
fr: Enregistrez et gérez tous les envois des formulaires en un seul endroit.
    Le tout de manière simple et intuitive.

en: Collect Your Form Submissions
fr: Collectez vos envois de formulaires

en: Submissions
fr: Envois

en: Color Sampler
fr: Echantillon de couleurs

en: Default Device View
fr: Voir l’appareil par défaut

en: Hidden Elements
fr: Éléments masqués

en: Responsive Preview
fr: Prévisualisation responsive

en: Please Note! The “Improved CSS Loading” mode reduces the amount of CSS code that is loaded on the page by default. When activated, the CSS code will be loaded, rather inline or in a dedicated file, only when needed. Activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
fr: Veuillez noter ! Le mode « Chargement CSS amélioré » réduit la quantité de code CSS qui est chargée sur la page par défaut. Lorsqu’il est activé, le code CSS sera chargé, plutôt en ligne ou dans un fichier dédié, uniquement lorsque cela est nécessaire. L’activation de cette expérience peut provoquer des conflits avec des extensions incompatibles.

en: Improved CSS Loading
fr: Optimisation du chargement du CSS

en: Kit not found
fr: Kit non trouvé

en: Kit not exists.
fr: Le kit n’existe pas.

en: Kit Library
fr: Bibliothèque de kits

en: API Key
fr: Clé de l’API

note: translators: 1: Link open tag, 2: Link close tag
en: Google Maps Embed API is a free service by Google that allows embedding Google Maps in your site. For more details, visit Google Maps' %1$sUsing API Keys%2$s page.
fr: Google Maps Embed API est un service gratuit de Google qui permet d’intégrer Google Maps dans votre site. Pour plus de détails, visitez la page Google Maps  %1$sUtilisation des clés de l’API%2$s.

en: Google Maps Embed API
fr: API d’intégration de Google Maps

en: Compatibility unknown
fr: Compatibilité inconnue

en: Compatibility not specified
fr: Compatibilité non spécifiée

en: Incompatible
fr: Non compatible

en: Round
fr: Rond

en: Repeat-x
fr: Répéter sur X

en: Repeat-y
fr: Répéter en Y

en: No-repeat
fr: Aucune répétition

en: Repeat
fr: Répéter

en: Y Position
fr: Position Y

en: X Position
fr: Position X

en: Bottom Right
fr: Inférieur droit

en: Bottom Left
fr: Inférieur gauche

en: Bottom Center
fr: En bas au centre

en: Top Right
fr: En haut à droite

en: Top Left
fr: En haut à gauche

en: Top Center
fr: Centré en haut

en: Center Right
fr: Centré à droite

en: Center Left
fr: Centré à gauche

en: Center Center
fr: Centré au centre

en: Scale
fr: Redimensionner

en: Fit
fr: Ajuster

en: Need More Shapes?
fr: Besoin de plus de formes ?

en: Mask
fr: Masque

en: Hexagon
fr: Hexagone

en: Blob
fr: Goutte

en: Sketch
fr: Esquisse

en: Flower
fr: Fleur

en: FAQ Schema
fr: Schéma FAQ

en: Set the way Google Fonts are being loaded by selecting the font-display property (Default: Auto).
fr: Définissez la manière dont les polices Google sont chargées en sélectionnant la propriété font-display (par défaut : auto).

en: Font-display property defines how font files are loaded and displayed by the browser.
fr: La propriété CSS font-display définit comment les fichiers de police sont chargés et affichés par le navigateur.

en: Optional
fr: Facultatif

en: Swap
fr: Permuter

en: Blocking
fr: Bloquant

en: Google Fonts Load
fr: Chargement de Google Fonts

en: Manage Breakpoints
fr: Gérer les points de rupture

en: Desktop <br> Settings added for the base device will apply to all breakpoints unless edited
fr: Ordinateur de bureau <br>Les réglages ajoutés à l’appareil par défaut s’appliqueront à tous les points de rupture, sauf s’ils sont modifiés

note: translators: %1$s: Device Name
en: %1$s <br> Settings added for the %1$s device will apply to %2$spx screens and down
fr: %1$s <br> Les réglages ajoutés à l’appareil %1$s s’appliqueront aux écrans de %2$spx et inférieurs

en: You can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else.
fr: Vous pouvez importer un kit et l’appliquer à votre site ou exporter les éléments depuis ce site pour les utiliser ailleurs.

en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.
fr: Concevez des sites plus rapidement avec un kit de modèles qui contient certains/tous les composants d’un site complet, comme les modèles, le contenu et les réglages du site.

en: Import Export Template Kit
fr: Kit de modèles pour importation et exportation

en: Widescreen
fr: Écran large

en: Tablet Extra
fr: Grande tablette

en: Mobile Extra
fr: Grand mobile

en: Database update process is running in the background. Taking a while?
fr: Le processus de mise à jour de la base de données est exécuté en arrière-plan. Ça prend du temps ?

en: With Elementor Pro, you can control user access and make sure no one messes up your design.
fr: Avec Elementor Pro, vous pouvez contrôler l’accès des utilisateurs/utilisatrices et vous assurer que personne ne gâche votre conception.

en: Managing a multi-user site?
fr: Vous gérez un site multicompte ?

en: Build outstanding popups using Elementor Pro and get more leads, sales and subscribers.
fr: Créez des fenêtres surgissantes exceptionnelles en utilisant Elementor Pro et obtenez plus de prospects, de ventes et d’abonnés/abonnées.

en: Using popups on your site?
fr: Vous utilisez des fenêtres surgissantes sur votre site ?

en: Use Elementor Pro and enjoy unlimited integrations, visual design, templates and more.
fr: Utilisez Elementor Pro et profitez d’un nombre illimité d’intégrations, de conceptions visuelles, de modèles et plus encore.

en: Want to design better MailChimp forms?
fr: Vous souhaitez concevoir de meilleurs formulaires MailChimp ?

en: Try out Elementor Pro and design your forms visually with one powerful tool.
fr: Essayez Elementor Pro et concevez vos formulaires visuellement avec un seul outil puissant.

en: Using Elementor & Contact Form 7?
fr: Vous utilisez Elementor et Contact Form 7 ?

en: Using WooCommerce?
fr: Vous utilisez WooCommerce ?

en: Love using Elementor?
fr: Vous aimez utiliser Elementor ?

en: Template Kits
fr: Kits de modèle

en: Import / Export Kit
fr: Importer/exporter un kit

en: Open Site Settings > History > Revisions.
fr: Ouvrir Réglages > Historique > Révisions.

en: Even after you import and apply a Template Kit, you can undo it by restoring a previous version of your site.
fr: Même après avoir importé et appliqué un kit, vous pouvez revenir en arrière en restaurant une version antérieure de votre site.

en: Apply the design and settings of another site to this one.
fr: Appliquez le design et les réglages d’un autre site à celui-ci.

en: Start Import
fr: Commencer l’importation

en: Import a Template Kit
fr: Importer un kit de modèles

en: Bundle your whole site - or just some of its elements - to be used for another website.
fr: Regroupez l’ensemble de votre site - ou seulement certains de ses éléments - pour les utiliser sur un autre site.

en: Start Export
fr: Commencer l’exportation

en: Export a Template Kit
fr: Exporter un kit de modèles

note: translators: 1: New line break, 2: Learn More link.
en: Design sites faster with a template kit that contains some or all components of a complete site, like templates, content & site settings.%1$sYou can import a kit and apply it to your site, or export the elements from this site to be used anywhere else. %2$s
fr: Concevez des sites plus rapidement grâce à un kit qui contient certains/tous les composants d’un site complet, comme les modèles, le contenu et les réglages du site.%1$sVous pouvez importer un kit et l’appliquer à votre site ou exporter les éléments de ce site pour les utiliser ailleurs. %2$s

en: Learn more
fr: Apprendre plus

en: The uploaded file could not be moved
fr: Le fichier téléversé ne peut pas être déplacé

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
fr: Désolé, ce type de fichier n’est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

note: translators: %s: Max file size.
en: Remote file is too large, limit is %s
fr: Fichier distant trop important, la limite est de %s

en: Downloaded file has incorrect size
fr: Le fichier téléversé a une taille incorrecte

en: Zero size file downloaded
fr: Fichier téléchargé de taille nulle

en: Remote server did not respond
fr: Le serveur distant n’a pas répondu

note: translators: 1: HTTP error message, 2: HTTP error code.
en: Remote server returned the following unexpected result: %1$s (%2$s)
fr: Le serveur distant a retourné le résultat inattendu suivant : %1$s (%2$s)

note: translators: 1: WordPress error message, 2: WordPress error code.
en: Request failed due to an error: %1$s (%2$s)
fr: Échec de la requête en raison d’une erreur : %1$s (%2$s)

en: Could not create temporary file.
fr: Impossible de créer un fichier temporaire.

en: Invalid file type
fr: Type de fichier invalide

en: Fetching attachments is not enabled
fr: La récupération des fichiers joints n’est pas activée

note: translators: %s: Menu slug.
en: Menu item skipped due to invalid menu slug: %s
fr: Élément de menu ignoré car le slug de menu est non valide : %s

en: Menu item skipped due to missing menu slug
fr: Élément de menu ignoré car le slug de menu est manquant

note: translators: 1: Post title, 2: Post type.
en: Failed to import %1$s: Invalid post type %2$s
fr: Échec de l’importation de %1$s : type de publication invalide %2$s

note: translators: 1: Term taxonomy, 2: Term name. translators: 1: Post type singular label, 2: Post title. translators: 1: Taxonomy name, 2: Term name.
en: Failed to import %1$s %2$s
fr: Échec à l’importation de %1$s %2$s

note: translators: %s: Tag name.
en: Failed to import post tag %s
fr: Échec à l’importation de l’étiquette d’article %s

note: translators: %s: Category name.
en: Failed to import category %s
fr: Échec à l’importation de la catégorie %s

note: translators: %s: Author display name.
en: Failed to create new user for %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr: Impossible de créer un nouveau compte pour %s. Leurs articles seront attribués au compte actuel.

note: translators: %s: Post author.
en: Failed to import author %s. Their posts will be attributed to the current user.
fr: Impossible d’importer le compte %s. Leurs publications seront attribuées au compte actuel.

en: The file does not exist, please try again.
fr: Le fichier n’existe pas, veuillez réessayer.

en: There was an error when reading this WXR file
fr: Une erreur s’est produite lors de la lecture de ce fichier WXR

en: This does not appear to be a WXR file, missing/invalid WXR version number
fr: Cela ne semble pas être un fichier WXR, le numéro de version WXR est manquant ou invalide

en: Mobile and Tablet options cannot be deleted.
fr: Les options mobile et tablette ne peuvent pas être supprimées.

en: Active Breakpoints
fr: Points de rupture actifs

en: Stroke
fr: Trait

en: Path
fr: Chemin

en: Starting Point
fr: Point de départ

en: Word Spacing
fr: Espacement des mots

en: Show Path
fr: Afficher le chemin

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Path Type
fr: Type de chemin

en: Add Your Curvy Text Here
fr: Ajouter votre texte courbé ici

en: Text Path
fr: Chemin du texte

en: Spiral
fr: Spirale

en: Oval
fr: Ovale

en: Wave
fr: Vague

en: Only works for YouTube videos.
fr: Fonctionne uniquement pour les vidéos YouTube.

en: Install & Activate
fr: Installer & activer

en: Get a sneak peek at our in progress development versions, and help us improve Elementor to perfection. Developer Edition releases contain experimental functionality for testing purposes.
fr: Jetez un coup d’œil à nos versions de développement en cours, et aidez-nous à améliorer Elementor à la perfection. Les versions de développement contiennent des fonctionnalités expérimentales à des fins de test.

en: Elementor Developer Edition
fr: Elementor édition développeur/développeuse

en: Find an Expert
fr: Trouver un expert

en: Inactive by default
fr: Inactif par défaut

en: Active by default
fr: Actif par défaut

en: Status: %s
fr: État : %s

en: To use an experiment on your site, simply click on the dropdown next to it and switch to Active. You can always deactivate them at any time.
fr: Pour utiliser une version expérimentale sur votre site, il suffit de cliquer sur le menu déroulant à côté et de passer en mode actif. Vous pouvez toujours les désactiver à tout moment.

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: Access new and experimental features from Elementor before they're officially released. As these features are still in development, they are likely to change, evolve or even be removed  altogether. %1$sLearn More.%2$s
fr: Accédez aux nouvelles fonctionnalités expérimentales d’Elementor avant leur sortie officielle. Comme ces fonctionnalités sont encore en cours de développement, elles sont susceptibles d’être modifiées, d’évoluer ou même d’être totalement supprimées. %1$sEn apprendre plus.%2$s

en: Experiments
fr: Expériences

en: The current version of Elementor doesn't have any experimental features . if you're feeling curious make sure to come back in future versions.
fr: La version actuelle d’Elementor n’a aucune fonctionnalité expérimentale. Si vous êtes curieux, n’hésitez pas à revenir dans les prochaines versions.

en: No available experiments
fr: Aucune version expérimentale disponible

en: Release Candidate
fr: Version admissible

en: Beta
fr: Bêta

en: Development
fr: Développement

en: These enhancements may include some markup changes to existing elementor widgets
fr: Ces améliorations peuvent inclure des modifications de balisage des widgets Elementor existants

en: An array of accessibility enhancements in Elementor pages.
fr: Un tableau des améliorations d’accessibilité dans les pages Elementor.

en: Accessibility Improvements
fr: Améliorations de l’accessibilité

en: Please Note! The "Improved Asset Loading" mode reduces the amount of code that is loaded on the page by default. When activated, parts of the infrastructure code will be loaded dynamically, only when needed. Keep in mind that activating this experiment may cause conflicts with incompatible plugins.
fr: Veuillez noter ! Le mode « Amélioration du chargement des ressources » réduit la quantité de code qui est chargée sur la page par défaut. Lorsqu’il est activé, des parties du code d’infrastructure seront chargées dynamiquement, uniquement lorsque cela est nécessaire. Conservez à l’esprit que l’activation de cette expérimentation peut entraîner des conflits avec des extensions incompatibles.

en: Improved Asset Loading
fr: Amélioration du chargement des ressources

en: Developers, Please Note! This experiment includes some markup changes. If you've used custom code in Elementor, you might have experienced a snippet of code not running. Turning this experiment off allows you to keep prior Elementor markup output settings, and have that lovely code running again.
fr: Développeurs et développeuses, veuillez noter ! Cette expérimentation comporte quelques modifications de balisage. Si vous avez utilisé du code personnalisé dans Elementor, vous avez peut-être constaté qu’un extrait de code ne fonctionnait pas. Désactiver cette expérimentation vous autorise à conserver les réglages de sortie des balises Elementor, et à faire fonctionner à nouveau ce code.

en: No landing pages found in trash
fr: Aucune page d’atterrissage trouvée dans la corbeille

en: No landing pages found
fr: Aucune page d’atterrissage trouvée

en: Search Landing Pages
fr: Rechercher des pages d’atterrissage

en: View Landing Page
fr: Voir la page d’atterrissage

en: All Landing Pages
fr: Toutes les pages d’atterrissage

en: New Landing Page
fr: Nouvelle page d’atterrissage

en: Edit Landing Page
fr: Modifier la page d’atterrissage

en: Add New Landing Page
fr: Ajouter une nouvelle page d’atterrissage

en: Build Effective Landing Pages for your business' marketing campaigns.
fr: Construisez des pages d’atterrissage efficaces pour les campagnes marketing de votre entreprise.

en: Adds a new Elementor content type that allows creating beautiful landing pages instantly in a streamlined workflow.
fr: Ajoute un nouveau type de contenu Elementor qui autorise la création instantanée de belles pages d’atterrissage dans un flux de travail simplifié.

en: Landing Pages
fr: Page d’atterrissage

en: Landing Page
fr: Page d’atterrissage

en: Unknown
fr: Inconnue

note: translators: %s: Elementor plugin name.
en: Tested up to %s version
fr: Testé jusqu’à la version %s

en: Plugin
fr: Extension

en: Some of the plugins you’re using have not been tested with the latest version of %1$s (%2$s). To avoid issues, make sure they are all up to date and compatible before updating %1$s.
fr: Certaines des extensions que vous utilisez n’ont pas été testées avec la dernière version de %1$s (%2$s). Pour éviter tout problème, assurez-vous qu’elles sont toutes à jour et compatibles avant de mettre à jour %1$s.

en: Compatibility Alert
fr: Alerte de compatibilité

en: Custom Columns Gap
fr: Personnaliser l’écart entre les colonnes

en: Keep my settings
fr: Conserver mes réglages

en: By removing this template you will delete your entire Site Settings. If this template is deleted, all associated settings: Global Colors & Fonts, Theme Style, Layout, Background, and Lightbox settings will be removed from your existing site. This action can not be undone.
fr: En supprimant ce modèle, vous supprimerez tous les réglages de votre site. Si ce modèle est supprimé, tous les réglages associés : les réglages de couleurs et polices globales, style du thème, mise en page, arrière-plan et visionneuse seront supprimés de vos sites existants. Cette action ne peut pas être annulée.

en: Are you sure you want to delete your Site Settings?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer les réglages de votre site ?

[ctx: Page Template]
en: Theme
fr: Thème

en: The Global value you are trying to use is not available.
fr: La valeur globale que vous essayez d’utiliser n’est pas disponible.

en: Choose SVG
fr: Choisir un SVG

note: Description of the plugin
en: The Elementor Website Builder has it all: drag and drop page builder, pixel perfect design, mobile responsive editing, and more. Get started now!
fr: Le constructeur de sites web Elementor a tout pour plaire : constructeur de page par glisser-déposer, conception parfaite au pixel près, modification adaptée au mobile, et bien plus encore. Commencez dès maintenant !

en: Warning: This will reset your current Global Fonts and Colors, and will migrate your previous settings from v2.x versions.
fr: Avertissement : cela réinitialisera vos polices et couleurs globales actuelles et migrera vos réglages précédents à partir des versions v2.x.

en: Rerun Update Script
fr: Relancer le script de mise à jour

en: Migrate to v3.0
fr: Migrer vers la v3.0

en: Global Colors
fr: Couleurs globales

en: Breakpoint
fr: Point de rupture

en: Error
fr: Erreur

en: Rows Gap
fr: Écart entre les lignes

en: Apply Link On
fr: Appliquer le lien sur

en: Items
fr: Éléments

en: Fill
fr: Remplir

en: Object Fit
fr: Adaptation de l’objet

en: Download
fr: Télécharger

en: Optimized DOM Output
fr: Sortie DOM optimisée

en: Become a super contributor by opting in to share non-sensitive plugin data and to receive periodic email updates from us.
fr: Devenez un super contributeur en choisissant de partager des données non sensibles de l’extension et de recevoir des e-mails périodiques de nos mises à jour.

en: Saved Color
fr: Couleur enregistrée

en: Not working? You can set a different selector for the title in Site Settings > Layout
fr: Ça ne fonctionne pas ? Vous pouvez régler un sélecteur différent pour le titre dans Réglages du site > Mise en page

en: Panel Width
fr: Largeur du panneau

note: translators: %1$s Link open tag, %2$s: Link close tag.
en: The latest update includes some substantial changes across different areas of the plugin. We highly recommend you %1$sbackup your site before upgrading%2$s, and make sure you first update in a staging environment
fr: La dernière mise à jour comprend des modifications substantielles dans différentes zones de l’extension. Nous vous recommandons vivement de %1$ssauvegarder votre site avant la mise à niveau%2$s et de vous assurer de d’abord faire la mise à jour dans un environnement de test

en: Heads up, Please backup before upgrade!
fr: Attention, veuillez sauvegarder avant de mettre à niveau !

en: User Preferences
fr: Préférences de compte

en: Site Settings
fr: Réglages du site

en: Fallback Font Family
fr: Famille de police de repli

en: The `theme-color` meta tag will only be available in supported browsers and devices.
fr: La balise méta « theme-color » sera uniquement disponible dans les navigateurs et les appareils pris en charge.

en: Mobile Browser Background
fr: Arrière-plan du navigateur mobile

en: Suggested favicon dimensions: 512 × 512 pixels.
fr: Tailles de favicon suggérées : 512 × 512 pixels.

en: Site Favicon
fr: Favicon du site

en: Suggested image dimensions: 350 × 100 pixels.
fr: Tailles d’image suggérées : 350 × 100 pixels.

en: Site Logo
fr: Logo du site

en: Choose description
fr: Choisir une description

en: Site Description
fr: Description du site

en: Choose name
fr: Choisissez un nom

en: Site Name
fr: Nom du site

en: Site Identity
fr: Identité du site

en: Breakpoints
fr: Points de rupture

en: Theme
fr: Thème

en: Default Page Layout
fr: Mise en page par défaut

en: Layout Settings
fr: Réglages de mise en page

en: Changes will be reflected in the preview only after the page reloads.
fr: Les modifications seront prises en compte dans l’aperçu uniquement après le rechargement de la page.

en: Reset Data
fr: Réinitialiser les données

en: Click the media icon to upload file
fr: Cliquez sur l’icône de média pour téléverser le fichier

en: Watch the Full Guide
fr: Voir le guide complet

en: Get introduced to Elementor by watching our "Getting Started" video series. It will guide you through the steps needed to create your website. Then click to create your first page.
fr: Faites connaissance avec Elementor en regardant notre série de vidéos « Pour commencer ». Elle vous guidera à travers les étapes nécessaires à la création de votre site web. Puis cliquez pour créer votre première page.

en: Enable Unfiltered File Uploads
fr: Permettre les téléversements de fichier non filtré

en: If you are experiencing a loading issue, contact your site administrator to troubleshoot the problem using Safe Mode.
fr: Si vous rencontrez un problème de chargement, contactez l’administrateur de votre site pour résoudre le problème en utilisant le mode sans échec.

en: Download image
fr: Télécharger une image

en: Pin it
fr: L’épingler

en: Share on Twitter
fr: Partager sur Twitter

en: Share on Facebook
fr: Partager sur Facebook

en: Custom Attributes
fr: Attributs personnalisés

en: Set custom attributes for the link element. Separate attribute keys from values using the | (pipe) character. Separate key-value pairs with a comma.
fr: Définissez des attributs personnalisés pour l’élément lien. Séparez les clés d’attribut des valeurs en utilisant le caractère | (pipe). Séparez les paires clé-valeur par une virgule.

en: See it in action
fr: Voir cela en action

en: Get more dynamic capabilities by incorporating dozens of Elementor's native dynamic tags.
fr: Obtenez plus de capacités dynamiques en incorporant des douzaines de balises dynamiques natives d’Elementor.

en: You’re missing out!
fr: Vous ratez quelque chose !

en: Elementor Dynamic Content
fr: Contenu dynamique Elementor

en: Dynamic Tags
fr: Balises dynamiques

en: We highly recommend backing up your database before performing this upgrade.
fr: Nous vous recommandons vivement de sauvegarder votre base de données avant d’effectuer cette mise à niveau.

en: The upgrade process includes a database update
fr: Le processus de mise à niveau comprend une mise à jour de la base de données

en: Attributes lets you add custom HTML attributes to any element.
fr: Les attributs vous permettent d’ajouter des attributs HTML personnalisés à n’importe quel élément.

en: Meet Our Attributes
fr: Découvrez nos attributs

en: Attributes
fr: Attributs

en: Click here to run it now
fr: Cliquez ici pour l’exécuter maintenant

en: Navigation Icons Size
fr: Taille des icônes de navigation

en: Toolbar Icons Size
fr: Taille des icônes de la barre d’outils

en: Share
fr: Partager

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: With Elementor Pro’s WooCommerce Builder, you’ll be able to design your store without coding!
fr: Avec le constructeur WooCommerce d’Elementor Pro, vous pourrez concevoir votre boutique sans coder !

en: See it in Action
fr: Voir cela en action

note: translators: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
fr: Utilisez le widget %s et des dizaines d’autres fonctionnalités pro pour étendre votre boîte à outils et mieux et plus vite construire des sites.

note: translators: %s: Widget title.
en: %s Widget
fr: Le widget %s

en: Back
fr: Retour

en: Default Kit
fr: Kit par défaut

en: Field
fr: Champ

en: Label
fr: Libellé

en: Form Fields
fr: Champs de formulaire

en: Paragraph Spacing
fr: Espacement de paragraphe

en: Body
fr: Corps

en: Buttons
fr: Boutons

en: Draft
fr: Brouillon

en: Already connected.
fr: Déjà connectée.

en: Pause on Interaction
fr: Pause à l’interaction

note: translators: %s: Video provider
en: %s Video Player
fr: Lecteur vidéo %s

en: Background Position
fr: Position de l’arrière-plan

en: Contain
fr: Contenir

en: Cover
fr: Couvrir

en: Background Size
fr: Taille de l’arrière-plan

en: Usage Data Sharing
fr: Partage des données d’utilisation

en: Connecting to the Library failed. Please try reloading the page and try again
fr: La connexion à la bibliothèque a échoué. Veuillez essayer de recharger la page et réessayer

note: translators: %s: Remote user.
en: Connected as %s
fr: Connecté·e en tant que %s

en: Enable Lightbox In Editor
fr: Activer la visionneuse dans l’éditeur

en: Dark
fr: Sombre

en: Light
fr: Clair

en: Auto Detect
fr: Auto-détection

en: Set light or dark mode, or use Auto Detect to sync it with your OS setting.
fr: Réglez le mode clair ou sombre, ou utilisez la fonction auto-détection pour le synchroniser avec le réglage de votre système d’exploitation.

en: UI Theme
fr: Thème de l’IU

en: Preferences
fr: Préférences

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
fr: Ne comptez pas uniquement sur les icônes FontAwesome que tout le monde utilise ! Différenciez votre site web et votre style avec des icônes personnalisées que vous pouvez téléverser depuis votre source d’icônes préférée.

en: Add Your Custom Icons
fr: Ajoutez vos icônes personnalisées

en: Custom Icons
fr: Icônes personnalisées

en: Duration
fr: Durée

[ctx: Background Control]
en: Slideshow
fr: Diaporama

[ctx: Background Control]
en: Video
fr: Vidéo

en: Clear Log
fr: Effacer le journal

en: Next
fr: Suivant

en: Previous
fr: Précédent

en: Amount
fr: Montant

en: Add Element
fr: Ajouter un élément

en: Line
fr: Ligne

[ctx: shapes]
en: Trees
fr: Arbres

[ctx: shapes]
en: Squares
fr: Carrés

[ctx: shapes]
en: Stripes
fr: Rayures

[ctx: shapes]
en: Leaves
fr: Feuilles

[ctx: shapes]
en: Half Rounds
fr: Demi-ronds

[ctx: shapes]
en: Fir Tree
fr: Sapin

[ctx: shapes]
en: Dots
fr: Points

[ctx: shapes]
en: Parallelogram
fr: Parallélogramme

[ctx: shapes]
en: Rhombus
fr: Losange

[ctx: shapes]
en: Pluses
fr: Plus

[ctx: shapes]
en: Arrows
fr: Flèches

[ctx: shapes]
en: Wavy
fr: Ondulé

[ctx: shapes]
en: Squared
fr: Carré

[ctx: shapes]
en: Slashes
fr: Barres obliques

[ctx: shapes]
en: Curved
fr: Courbé

[ctx: shapes]
en: Curly
fr: Bouclé

en: Basic Gallery
fr: Galerie basique

en: Out
fr: Dehors

en: In
fr: Dans

en: Ken Burns Effect
fr: Effet Ken Burns

en: Transition Duration (ms)
fr: Durée de transition (ms)

en: This cover image will replace the background video in case that the video could not be loaded.
fr: Cette image de couverture remplacera la vidéo d’arrière-plan dans le cas où la vidéo ne peut pas être chargée.

en: Play On Mobile
fr: Lire sur mobile

en: YouTube/Vimeo link, or link to video file (mp4 is recommended).
fr: Lien YouTube/Vimeo ou lien vers le fichier vidéo (mp4 est recommandé).

en: Reinstall
fr: Réinstaller

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
fr: Une erreur s’est produite, la version sélectionnée est invalide. Essayez en sélectionnant une version différente.

en: Post
fr: Article

note: translators: %s: Path to .htaccess file.
en: File Path: %s
fr: Chemin du fichier : %s

en: Need Help
fr: Besoin d’aide

en: Play Once
fr: Jouer une unique fois

en: Upload SVG
fr: Téléverser un SVG

en: Choose Video
fr: Choisir une vidéo

en: Your Email
fr: Votre e-mail

en: As a beta tester, you’ll receive an update that includes a testing version of Elementor and its content directly to your Email
fr: En tant que bêta-testeur, vous recevrez une mise à jour qui inclut une version de test d’Elementor et le contenu de celui-ci directement dans votre e-mail

en: Get Beta Updates
fr: Obtenir les mises à jour bêta

en: We recommend you only enable this feature if you understand the security risks involved.
fr: Nous vous recommandons d’activer cette fonctionnalité uniquement si vous comprenez les risques de sécurité qu’elle implique.

en: Elementor will try to sanitize the unfiltered files, removing potential malicious code and scripts.
fr: Elementor va essayer de nettoyer les fichiers non filtrés en supprimant les potentiels code et scripts malveillants.

en: Please note! Allowing uploads of any files (SVG & JSON included) is a potential security risk.
fr: Veuillez bien noter ! Autoriser le téléversement de tout fichier (SVG & JSON inclus) constitue un risque potentiel pour la sécurité.

en: Template not exist.
fr: Le modèle n’existe pas.

en: Responsive visibility will take effect only on preview or live page, and not while editing in Elementor.
fr: La visibilité responsive prendra effet uniquement sur l’aperçu ou la page en ligne, et non lors de la modification avec Elementor.

en: Deprecated
fr: Obsolète

en: Hurray! The upgrade process to Font Awesome 5 was completed successfully.
fr: Super ! La mise à niveau vers Font Awesome 5 s’est bien déroulée.

en: Upgrade To Font Awesome 5
fr: Mettre à niveau vers Font Awesome 5

en: This action is not reversible and cannot be undone by rolling back to previous versions.
fr: Cette action n’est pas réversible et ne peut pas être annulée en revenant aux versions précédentes.

en: Please note that the upgrade process may cause some of the previously used Font Awesome 4 icons to look a bit different due to minor design changes made by Font Awesome.
fr: Veuillez noter que le processus de mise à niveau peut provoquer un aspect légèrement différent de certaines icônes Font Awesome 4 utilisées précédemment en raison de modifications mineures apportées à la conception par Font Awesome.

en: By upgrading, whenever you edit a page containing a Font Awesome 4 icon, Elementor will convert it to the new Font Awesome 5 icon.
fr: En mettant à niveau, chaque fois que vous modifiez une page contenant une icône Font Awesome 4, Elementor la convertira en nouvelle icône Font Awesome 5.

en: Access 1,500+ amazing Font Awesome 5 icons and enjoy faster performance and design flexibility.
fr: Accédez à plus de 1 500 icônes Font Awesome 5 et bénéficiez de performances plus rapides et d’une flexibilité de conception.

en: Font Awesome Upgrade
fr: Mise à niveau Font Awesome

en: Font Awesome 4 support script (shim.js) is a script that makes sure all previously selected Font Awesome 4 icons are displayed correctly while using Font Awesome 5 library.
fr: Le script de support Font Awesome 4 (shim.js) est un script permettant de s’assurer que toutes les icônes Font Awesome 4 précédemment sélectionnées s’affichent correctement lors de l’utilisation de la bibliothèque Font Awesome 5.

en: Load Font Awesome 4 Support
fr: Charger le support de Font Awesome 4

en: All Icons
fr: Toutes les icônes

en: Font Awesome - Brands
fr: Font Awesome - Marques

en: Font Awesome - Solid
fr: Font Awesome - Solide

en: Font Awesome - Regular
fr: Font Awesome - Standard

en: Your site's .htaccess file appears to be missing.
fr: Le fichier .htaccess de votre site semble être manquant.

en: Some of your theme files are missing.
fr: Certains fichiers de votre thème sont manquants.

en: This file is not allowed for security reasons.
fr: Ce fichier n’est pas autorisé pour des raisons de sécurité.

en: Sign Up
fr: S’inscrire

en: Upload
fr: Téléverser

en: Icon Library
fr: Bibliothèque d’icônes

en: Document not found.
fr: Document non trouvé.

en: Vertical Orientation
fr: Orientation verticale

en: Offset
fr: Décalage

en: Horizontal Orientation
fr: Orientation horizontale

en: Fixed
fr: Fixe

en: Absolute
fr: Absolu

en: Custom positioning is not considered best practice for responsive web design and should not be used too frequently.
fr: Le positionnement personnalisé n’est pas considéré comme une pratique exemplaire pour la conception de sites web responsive et ne devrait pas être utilisé trop souvent.

en: Please note!
fr: Veuillez noter !

en: Get Help
fr: Obtenir de l’aide

en: Hidden
fr: Masqué

en: Overflow
fr: Débordement

en: Motion Effects
fr: Effets de mouvement

en: Horizontal Align
fr: Alignement horizontal

en: Space Evenly
fr: Espace uniforme

en: Space Around
fr: Espace autour

en: Vertical Align
fr: Alignement vertical

en: Having problems loading Elementor? Please enable Safe Mode to troubleshoot.
fr: Des problèmes au chargement d’Elementor ? Veuillez activer le mode sans échec pour résoudre le problème.

en: The issue was probably caused by one of your plugins or theme.
fr: Le problème a certainement été causé par un de vos thèmes ou extensions.

note: translators: %s: Accepted chars.
en: Note: The ID link ONLY accepts these chars: %s
fr: Note : le lien d’ID accepte uniquement les caractères suivants : %s

en: Choose File
fr: Choisir un fichier

en: External URL
fr: URL externe

en: Order By
fr: Trier par

en: Read More Text
fr: Texte « Lire la suite »

note: translators: %s: The `the_content` function.
en: Note: This widget only affects themes that use `%s` in archive pages.
fr: Remarque : ce widget affecte uniquement les thèmes qui utilisent « %s » sur les pages d’archive.

en: Continue reading
fr: Poursuivre la lecture

en: Read More
fr: Lire plus

en: Location
fr: Emplacement

note: translators: %s: Current post name.
en: Continue reading %s
fr: Poursuivre la lecture %s

en: (more&hellip;)
fr: (plus…)

[ctx: Template Library]
en: Filter by category
fr: Filtrer par catégorie

[ctx: Template Library]
en: All Categories
fr: Toutes les catégories

[ctx: Template Library]
en: Category
fr: Catégorie

[ctx: Template Library]
en: Categories
fr: Catégories

[ctx: Template Library]
en: Templates
fr: Modèles

[ctx: Background Control]
en: Y Position
fr: Position Y

[ctx: Background Control]
en: X Position
fr: Position X

[ctx: Background Control]
en: Custom
fr: Personnaliser

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
fr: Le constructeur de fenêtre surgissante vous permet de profiter de toutes les fonctionnalités étonnantes d’Elementor, pour que vous puissiez créer de magnifiques fenêtres surgissantes à conversion élevée. Passez pro et commencez à concevoir vos fenêtres surgissantes dès aujourd’hui.

en: Get Popup Builder
fr: Obtenir le constructeur de fenêtre surgissante

en: Popups
fr: Fenêtres surgissantes

en: Theme Builder
fr: Constructeur de thème

en: Enable Safe Mode
fr: Activer le mode sans échec

en: Can't Edit?
fr: Impossible de modifier ?

en: Still experiencing issues?
fr: Vous avez toujours des problèmes ?

en: Editor successfully loaded?
fr: Éditeur bien chargé ?

en: Disable Safe Mode
fr: Désactiver le mode sans échec

en: Safe Mode ON
fr: Mode sans échec actif

en: Cannot enable Safe Mode
fr: Impossible d’activer le mode sans échec

en: Safe Mode allows you to troubleshoot issues by only loading the editor, without loading the theme or any other plugin.
fr: Le mode sans échec vous permet de résoudre les problèmes en chargeant uniquement l’éditeur, sans charger le thème ni aucune autre extension.

en: Safe Mode
fr: Mode sans échec

en: Elementor Data Updater
fr: Outil de mise à jour de données Elementor

[ctx: Template Library]
en: Saved Templates
fr: Modèles enregistrés

note: translators: %d: Interval in minutes.
en: Every %d minutes
fr: Toutes les %d minutes

en: The database update process is now complete. Thank you for updating to the latest version!
fr: Le processus de mise à jour de la base de données est maintenant terminé. Merci d’avoir mis à jour à la dernière version !

en: Your site database needs to be updated to the latest version.
fr: La base de données de votre site doit être mise à jour vers la dernière version.

en: Not Supported
fr: Non pris en charge

en: Users
fr: Utilisateurs/utilisatrices

en: Plugins
fr: Extensions

en: Any Video
fr: N’importe quelle vidéo

en: Current Video Channel
fr: Chaîne de la vidéo actuelle

en: Unmarked Color
fr: Couleur non marquée

en: Stars
fr: Étoiles

en: Outline
fr: Contour

en: Unmarked Style
fr: Style non marqué

en: Rating Scale
fr: Échelle de notation

en: Rating
fr: Notation

en: Star Rating
fr: Notation par étoiles

en: Custom Caption
fr: Légende personnalisée

en: Attachment Caption
fr: Légende du fichier joint

en: Quit
fr: Quitter

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Show / Hide Panel
fr: Afficher/Masquer le panneau

en: Go To
fr: Aller à

en: Redo
fr: Refaire

en: Undo
fr: Défaire

en: Type to find anything in Elementor
fr: Saisissez pour trouver dans Elementor

en: Customizer
fr: Outil de personnalisation

en: Dashboard
fr: Tableau de bord

en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Create
fr: Créer

en: Disconnect
fr: Déconnecter

en: Disconnected successfully.
fr: Bien déconnecté.

en: Connected successfully.
fr: Bien connecté.

en: Connect
fr: Connecter

en: Future
fr: Futur

en: Lazy Load
fr: Chargement différé

en: Enter your URL
fr: Saisissez votre URL

en: Show editing handles when hovering over the element edit button.
fr: Afficher les poignées d’édition lors du survol du bouton de modification des éléments.

en: Editing Handles
fr: Poignées d’édition

en: Welcome to Elementor
fr: Bienvenue sur Elementor

en: Create Your First Post
fr: Créez votre premier article

en: Create Your First Page
fr: Créer votre première page

en: Getting Started
fr: Premiers pas

en: Inner Section
fr: Section interne

en: Once you fill your page with content, this window will give you an overview display of all the page elements. This way, you can easily move around any section, column, or widget.
fr: Une fois votre page remplie avec du contenu, cette fenêtre vous donnera un aperçu de la disposition de tous les éléments de la page. Ainsi, vous pourrez aisément déplacer les différentes sections, colonnes et widgets.

en: Easy Navigation is Here!
fr: La navigation facile est ici !

en: Empty
fr: Vide

en: Navigator
fr: Navigateur

en: Skip
fr: Passer

en: Paste URL or type
fr: Collez ou saisissez votre URL

[ctx: Filter Control]
en: Hue
fr: Ton

en: Debug Bar
fr: Barre de débogage

en: Hide Notification
fr: Masquer la notification

en: Happy To Help
fr: Ravi d’aider

en: You created over 10 pages with Elementor. Great job! If you can spare a minute,
    				please help us by leaving a five star review on WordPress.org.
fr: Vous avez créé plus de 10 pages avec Elementor. Bon travail ! Si vous avez le temps,
    				veuillez nous aider en laissant un avis de cinq étoiles sur WordPress.org.

en: Congrats!
fr: Félicitations !

en: Debug Bar adds an admin bar menu that lists all the templates that are used on a page that is being displayed.
fr: La barre de débogage ajoute un menu de barre d’administration qui liste tous les modèles qui sont utilisés sur une page en cours de visualisation.

en: Single
fr: Unique

en: Modest Branding
fr: Marque modeste

en: Video Info
fr: Infos de la vidéo

en: Self Hosted
fr: Auto-hébergée

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows <code>A-z 0-9</code> & underscore chars without spaces.
fr: Veuillez vous assurer que l’ID est unique et non utilisé ailleurs sur la page où ce formulaire est affiché. Ce champ autorise les caractères <code>A-z 0-9</code> et tiret bas sans espace.

en: Button ID
fr: ID du bouton

en: Artwork
fr: Œuvres d’art

en: Blend Mode
fr: Mode de fusion

en: Copy
fr: Copier

en: Drag widget here
fr: Glissez un widget ici

[ctx: Filter Control]
en: CSS Filters
fr: Filtres CSS

[ctx: Filter Control]
en: Contrast
fr: Contraste

[ctx: Filter Control]
en: Brightness
fr: Luminosité

[ctx: Filter Control]
en: Blur
fr: Flou

en: Specify an end time (in seconds)
fr: Spécifier une heure de fin (en secondes)

en: End Time
fr: Heure de fin

en: Specify a start time (in seconds)
fr: Spécifiez une heure de début (en seconde)

en: Start Time
fr: Heure de début

en: Wait! Don't deactivate Elementor. You have to activate both Elementor and Elementor Pro in order for the plugin to work.
fr: Attendez ! Ne désactivez pas Elementor. Vous devez activer Elementor et Elementor Pro pour que l’extension fonctionne.

en: I have Elementor Pro
fr: J’ai Elementor Pro

en: Elementor Debugger
fr: Outil de débogage d’Elementor

en: Back to WordPress Editor
fr: Retour à l’éditeur WordPress

note: translators: %s: Template type label.
en: Add New %s
fr: Ajouter un %s

note: translators: %d: Number of rows.
en: %d row affected. | %d rows affected.
fr[0]: %d rangée affectée.
fr[1]: %d rangées affectées.

[ctx: Page Template]
en: Elementor Full Width
fr: Elementor pleine largeur

[ctx: Page Template]
en: Elementor Canvas
fr: Elementor canevas

en: Opacity
fr: Opacité

en: Something went wrong.
fr: Quelque chose s’est mal passé.

en: Max Width
fr: Largeur max.

note: translators: 1: Elementor, 2: Link to plugin review
en: Enjoyed %1$s? Please leave us a %2$s rating. We really appreciate your support!
fr: Vous aimez %1$s ? Veuillez nous laisser une note %2$s. Nous apprécions vraiment votre soutien !

en: Knowledge Base
fr: Base de connaissances

en: This template includes the header, full-width content and footer
fr: Ce modèle inclut les en-tête, contenu pleine largeur et pied de page

en: No header, no footer, just Elementor
fr: Aucun en-tête, aucun pied de page, juste Elementor

en: Default Page Template from your theme.
fr: Modèle de page par défaut de votre thème.

en: Page Layout
fr: Modèle de page

en: Current
fr: Courant

en: Play Video
fr: Lire la vidéo

en: Inline
fr: En ligne

en: Separator
fr: Séparateur

en: Add New
fr: Ajouter

en: Add templates and reuse them across your website. Easily export and import them to any other project, for an optimized workflow.
fr: Ajoutez des modèles et réutilisez-les sur votre site web. Exportez-les et importez-les facilement vers n’importe quel autre projet, pour un flux de travail optimisé.

note: translators: %s: Template type label.
en: Create Your First %s
fr: Créez votre %s

en: All
fr: Tout

[ctx: Template Library]
en: My Templates
fr: Mes modèles

en: Create Template
fr: Créer un modèle

en: Enter template name (optional)
fr: Saisissez le nom du modèle (facultatif)

en: Name your template
fr: Nommez votre modèle

en: Select the type of template you want to work on
fr: Sélectionnez le type de modèle sur lequel vous souhaitez travailler

en: Choose Template Type
fr: Choisissez le type de modèle

en: Use templates to create the different pieces of your site, and reuse them with one click whenever needed.
fr: Utilisez des modèles pour créer les différentes parties de votre site et réutilisez-les en un clic chaque fois que nécessaire.

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
fr: Les polices personnalisées vous permettent d’ajouter vos polices auto-hébergées et de les utiliser sur vos projets Elementor pour créer un langage de marque unique.

en: Add Your Custom Fonts
fr: Ajoutez vos polices personnalisées

en: Custom Fonts
fr: Polices personnalisées

en: More actions
fr: Plus d’actions

en: Search Templates:
fr: Rechercher des modèles :

en: This tag has no settings.
fr: Cette étiquette n’a aucun réglage.

[ctx: Border Control]
en: Groove
fr: Rainure

note: translators: %s: Document title.
en: %s Settings
fr: Réglages de %s

en: Want to give access only to content?
fr: Voulez-vous donner accès uniquement au contenu ?

en: No access to editor
fr: Aucun accès à l’éditeur

en: Role Excluded
fr: Rôle exclu

en: Manage What Your Users Can Edit In Elementor
fr: Gérez ce que vos utilisateurs et utilisatrices peuvent modifier dans Elementor

en: Role Manager
fr: Gestionnaire de rôle

en: Fallback
fr: Alternative

en: Featured Image
fr: Image mise en avant

en: Body Style
fr: Style du corps

en: Action not found.
fr: Action non trouvée.

en: Post not found.
fr: Article non trouvé.

en: Token Expired.
fr: Jeton expiré.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
fr: Définissez combien de diapositives défilent par glissement.

en: Note: Attachment Fixed works only on desktop.
fr: Remarque : le fichier joint fixé fonctionne uniquement sur ordinateur.

en: Create New Post
fr: Créer un nouvel article

en: Current Version
fr: Version actuelle

en: When you turn on privacy mode, YouTube won't store information about visitors on your website unless they play the video.
fr: Lorsque vous activez le mode confidentialité, YouTube ne stocke pas d’information sur les visiteurs de votre site web, à moins qu’ils ne lisent la vidéo.

en: Privacy Mode
fr: Mode confidentialité

en: Enter your shortcode
fr: Saisissez votre code court

en: Enter your image caption
fr: Saisissez votre légende d’image

en: Enter your code
fr: Saisissez votre code

en: Add Your Heading Text Here
fr: Ajoutez votre titre ici

en: Dismiss alert
fr: Rejeter l’alerte

en: Enter your description
fr: Saisissez votre description

en: This is an Alert
fr: Ceci est une alerte

en: Active Icon
fr: Icône active

note: translators: 1: Editing date, 2: Author display name.
en: Last edited on %1$s by %2$s
fr: Dernière modification le %1$s par %2$s

note: translators: 1: Saving date, 2: Author display name.
en: Draft saved on %1$s by %2$s
fr: Dernier enregistrement le %1$s par %2$s

[ctx: revision date format]
en: M j, H:i
fr: j M, H:i

en: Dismiss
fr: Ignorer

note: translators: %s: Document title.
en: Hurray! Your %s is live.
fr: Hourra ! Votre %s est en ligne.

en: Published
fr: Publié

en: No Results Found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Select File
fr: Sélectionnez un fichier

en: or
fr: ou

en: Drag & drop your .JSON or .zip template file
fr: Glissez & déposez votre fichier modèle .JSON ou .zip

en: Import Template to Your Library
fr: Importer un modèle dans votre bibliothèque

en: Click here
fr: Cliquez ici

en: Want to learn more about the Elementor library?
fr: Envie d’en savoir plus sur la bibliothèque Elementor ?

en: Favorite
fr: Favori

en: Creation Date
fr: Date de création

en: Created By
fr: Créé par

en: Search
fr: Recherche

en: My Favorites
fr: Mes favoris

en: Popular
fr: Populaire

en: Trend
fr: Tendance

en: New
fr: Nouveauté

en: Import Template
fr: Importer un modèle

en: Remove
fr: Retirer

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Drag & Drop
fr: Glisser & déposer

en: Hide Panel
fr: Masquer le panneau

en: Save as Template
fr: Enregistrer comme modèle

en: Save Draft
fr: Enregistrer le brouillon

en: Save Options
fr: Enregistrer les options

en: Publish
fr: Publier

en: Preview Changes
fr: Prévisualiser les modifications

en: Search Widget:
fr: Widget de recherche :

en: Back to default
fr: Retour à par défaut

[ctx: Typography Control]
en: Line Through
fr: Ligne en travers

[ctx: Typography Control]
en: Overline
fr: Surligner

[ctx: Typography Control]
en: Underline
fr: Souligner

[ctx: Typography Control]
en: Decoration
fr: Décoration

en: Unlinked values
fr: Valeurs non liées

en: (opens in a new window)
fr: (ouvre dans une nouvelle fenêtre)

en: News & Updates
fr: Nouveautés & mises à jour

en: Recently Edited
fr: Modifié récemment

en: Create New Page
fr: Créer une nouvelle page

en: Elementor Overview
fr: Vue d’ensemble Elementor

en: Update Elementor Now
fr: Mettre à jour Elementor maintenant

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Access denied.
fr: Accès refusé.

en: Disable Default Fonts
fr: Désactiver les polices par défaut

en: End
fr: Fin

en: Start
fr: Début

en: We're sorry, but something went wrong. Click on 'Learn more' and follow each of the steps to quickly solve it.
fr: Nous sommes désolés, mais quelque chose s’est mal passé. Cliquer sur « En apprendre plus » et suivez chacune des étapes pour rapidement résoudre cela.

en: The preview could not be loaded
fr: La prévisualisation n’a pas pu être chargée

en: Update Notification
fr: Notification de mise à jour

en: Once you start working, you'll be able to redo / undo any action you make in the editor.
fr: Dès que vous travaillez, vous pouvez refaire/annuler toute action que vous avez faite dans l’éditeur.

en: No History Yet
fr: Encore aucun historique

en: Switch to Revisions tab for older versions
fr: Basculer sur l’onglet Révisions pour les anciennes versions

en: Revisions
fr: Révisions

en: History
fr: Historique

en: UI Hover Color
fr: Couleur au survol de l’UI

en: UI Color
fr: Couleur d’UI

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
fr: Ombre

en: Mute
fr: Muet

en: Choose an Elementor template JSON file or a .zip archive of Elementor templates, and add them to the list of templates available in your library.
fr: Choisissez un fichier JSON de modèle Elementor ou une archive .zip de modèles Elementor, puis ajoutez-les à la liste des modèles disponibles dans votre bibliothèque.

[ctx: Text Shadow Control]
en: Text Shadow
fr: Ombre du texte

en: Open all image links in a lightbox popup window. The lightbox will automatically work on any link that leads to an image file.
fr: Ouvrir tous les liens image dans une visionneuse. La visionneuse fonctionnera automatiquement sur tout lien qui mène à un fichier image.

en: Image Lightbox
fr: Visionneuse d’image

en: Please Note: We do not recommend updating to a beta version on production sites.
fr: Veuillez noter : nous ne recommandons pas de mettre à jour une version bêta sur des sites en production.

en: Beta Tester
fr: Bêta testeur

en: Turn-on Beta Tester, to get notified when a new beta version of Elementor or Elementor Pro is available. The Beta version will not install automatically. You always have the option to ignore it.
fr: Activez Bêta testeur pour être notifié quand une nouvelle version d’Elementor ou d’Elementor Pro est disponible. La version bêta ne sera pas installée automatiquement. Vous avez toujours l’option de l’ignorer.

en: Become a Beta Tester
fr: Devenez bêta testeur

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
fr: Attention : veuillez sauvegarder votre base de données avant de rétrograder.

en: Rollback Version
fr: Rétrograder de version

note: translators: %s: Elementor version.
en: Experiencing an issue with Elementor version %s? Rollback to a previous version before the issue appeared.
fr: Vous avez un problème avec la  version %s d’Elementor ?  Revenez à une version antérieure à l’apparition du problème.

en: Version Control
fr: Contrôle de version

en: Switch Editor Loader Method
fr: Permuter de méthode de chargeur d’éditeur

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Sets the default space between widgets (Default: 20)
fr: Définit l’espace par défaut entre les widgets (par défaut : 20)

en: Rollback to Previous Version
fr: Rétrograder à la version précédente

en: Animation Delay
fr: Délai d’animation

en: Z-Index
fr: Index-Z

en: Transition Duration
fr: Durée de transition

en: Widgets Space
fr: Espace des widgets

en: Add nofollow
fr: Ajouter nofollow

en: Open in new window
fr: Ouvrir dans une nouvelle fenêtre

en: Link Options
fr: Options du lien

[ctx: Box Shadow Control]
en: Outline
fr: Contour

note: translators: %s: WordPress version.
en: Elementor requires WordPress version %s+. Because you are using an earlier version, the plugin is currently NOT RUNNING.
fr: Elementor nécessite la version %s ou plus de WordPress. Parce que vous utilisez une version antérieure, l’extension ne fonctionne actuellement pas.

en: Use internal CSS that is embedded in the head of the page. For troubleshooting server configuration conflicts and managing development environments.
fr: Utiliser un CSS interne incorporé dans l’en-tête de la page. Pour résoudre les conflits de configuration du serveur et gérer les environnements de développement.

en: Use external CSS files for all generated stylesheets. Choose this setting for better performance (recommended).
fr: Utilisez des fichiers CSS externes pour toutes les feuilles de style générées. Choisissez ce réglage pour de meilleures performances (recommandé).

en: Internal Embedding
fr: Intégration interne

en: External File
fr: Fichier externe

en: CSS Print Method
fr: Méthode d’impression CSS

en: For troubleshooting server configuration conflicts.
fr: Pour la résolution de conflits de configuration serveur.

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Status
fr: État

en: Space
fr: Espace

en: Drop Cap
fr: Lettrine

en: Elementor lets you hide the page title. This works for themes that have "h1.entry-title" selector. If your theme's selector is different, please enter it above.
fr: Elementor vous permet de masquer le titre de la page. Cela fonctionne pour les thèmes qui ont un sélecteur « h1.entry-title ». Si le sélecteur de votre thème est différent, saisissez-le ci-dessus.

en: Page Title Selector
fr: Sélecteur de titre de page

en: Select
fr: Sélectionner

en: Paste Style
fr: Coller le style

en: Template
fr: Modèle

en: Hide Title
fr: Masquer le titre

en: Maintenance Mode ON
fr: Mode maintenance actif

en: Choose Template
fr: Choisissez un modèle

en: To enable maintenance mode you have to set a template for the maintenance mode page.
fr: Pour activer le mode maintenance, vous devez définir un modèle pour la page de maintenance.

en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

en: Roles
fr: Rôles

en: Logged In
fr: Connecté

en: Who Can Access
fr: Qui peut accéder

en: Coming Soon returns HTTP 200 code, meaning the site is ready to be indexed.
fr: Arrive bientôt retourne un code HTTP 200, ce qui signifie que le site est prêt à être indexé.

en: Maintenance Mode returns HTTP 503 code, so search engines know to come back a short time later. It is not recommended to use this mode for more than a couple of days.
fr: Le mode maintenance retourne un code HTTP 503, de ce fait les moteurs de recherche savent qu’il faudra revenir dans quelques temps. Il n’est pas recommandé d’utiliser ce mode plus de quelques jours.

en: Choose between Coming Soon mode (returning HTTP 200 code) or Maintenance Mode (returning HTTP 503 code).
fr: Choisissez entre le mode Arrive bientôt (retournant le code HTTP 200) et le mode Maintenance (retournant le code HTTP 503).

en: Coming Soon
fr: Arrive bientôt

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Choose Mode
fr: Sélectionner le mode

en: Set your entire website as MAINTENANCE MODE, meaning the site is offline temporarily for maintenance, or set it as COMING SOON mode, meaning the site is offline until it is ready to be launched.
fr: Définissez la totalité de votre site en mode Maintenance qui signifie que le site est temporairement hors ligne pour maintenance, ou définissez le mode Arrive bientôt qui signifie que le site est hors ligne jusqu’à ce qu’il soit prêt à être lancé.

en: Maintenance Mode
fr: Mode maintenance

en: Bring to Front
fr: Envoyer à l’avant-plan

en: Lightbox
fr: Visionneuse

en: Space Between
fr: Espace entre

en: List
fr: Liste

[ctx: Shapes]
en: Book
fr: Livre

[ctx: Shapes]
en: Split
fr: Fendu

[ctx: Shapes]
en: Arrow
fr: Flèche

[ctx: Shapes]
en: Waves Pattern
fr: Motif de vagues

[ctx: Shapes]
en: Waves Brush
fr: Pinceau de vagues

[ctx: Shapes]
en: Waves
fr: Vagues

[ctx: Shapes]
en: Curve Asymmetrical
fr: Courbe asymétrique

[ctx: Shapes]
en: Curve
fr: Courbe

[ctx: Shapes]
en: Fan Opacity
fr: Opacité du ventilateur

[ctx: Shapes]
en: Tilt Opacity
fr: Opacité d’inclinaison

[ctx: Shapes]
en: Tilt
fr: Ligne diagonale

[ctx: Shapes]
en: Triangle Asymmetrical
fr: Triangle asymétrique

[ctx: Shapes]
en: Pyramids
fr: Pyramides

[ctx: Shapes]
en: Clouds
fr: Nuages

[ctx: Shapes]
en: Drops
fr: Gouttes

[ctx: Shapes]
en: Mountains
fr: Montagnes

en: Invert
fr: Inverser

en: Flip
fr: Retournement

en: Shape Divider
fr: Forme de séparation

en: Navigation Width
fr: Largeur de navigation

en: Hover
fr: Au survol

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
fr: Ajouter votre id personnalisé sans la touche carré. par exemple : mon-id

en: CSS ID
fr: ID de CSS

[ctx: Background Control]
en: Linear
fr: Linéaire

[ctx: Background Control]
en: Second Color
fr: Seconde couleur

[ctx: Background Control]
en: Location
fr: Emplacement

[ctx: Background Control]
en: Gradient
fr: Dégradé

en: Checking this box will disable Elementor's Default Fonts, and make Elementor inherit the fonts from your theme.
fr: Cochez cette case pour désactiver les polices par défaut d’Elementor, et faire en sorte qu’Elementor hérite des polices de votre thème.

en: Checking this box will disable Elementor's Default Colors, and make Elementor inherit the colors from your theme.
fr: Cochez cette case pour désactiver les couleurs par défaut d’Elementor, et faire en sorte qu’Elementor hérite des couleurs de votre thème.

en: Video Tutorials
fr: Tutoriels vidéo

en: View Elementor Video Tutorials
fr: Voir des tutoriels vidéo d’Elementor

en: View Elementor Documentation
fr: Voir la documentation d’Elementor

en: The `from` and `to` URL's must be different
fr: Les URL « de » et « à » doivent être différentes

en: The `from` and `to` URL's must be valid URL's
fr: Les URL « de » et « à » doivent être valides

en: Enter your old and new URLs for your WordPress installation, to update all Elementor data (Relevant for domain transfers or move to 'HTTPS').
fr: Saisissez les anciennes et nouvelles URLs de votre installation WordPress pour mettre à jour toutes les données Elementor (pertinent pour les transferts de domaine ou le passage à HTTPS).

en: Update Site Address (URL)
fr: Mettre à jour l’adresse du site (URL)

note: translators: %s: WordPress backups documentation.
en: <strong>Important:</strong> It is strongly recommended that you <a target="_blank" href="%s">backup your database</a> before using Replace URL.
fr: <strong>Important :</strong> il est fortement recommandé de <a target="_blank" href="%s">sauvegarder votre base de données</a> avant d’utiliser le remplacement d’URL.

en: Replace URL
fr: Remplacement d’URL

[ctx: System Info]
note: translators: 1: Minimum recommended_memory, 2: Preferred memory, 3: WordPress wp-config memory documentation.
en: We recommend setting memory to at least %1$s. (%2$sMB or higher is preferred) For more information, read about <a href="%3$s">how to Increase memory allocated to PHP</a>.
fr: Nous vous recommandons de définir la mémoire au moins à %1$s (%2$sMB ou plus est préféré). Pour plus d’informations, consultez <a href="%3$s">comment augmenter la mémoire allouée à PHP</a>.

note: translators: 1: Human readable time difference, 2: Date.
en: %1$s ago (%2$s)
fr: Il y a %1$s (%2$s)

[ctx: revision date format]
en: M j @ H:i
fr: j M @ h:i

en: Autosave
fr: Sauvegarde automatique

en: Revision
fr: Révision

en: It looks like the post revision feature is unavailable in your website.
fr: Il semble que la fonctionnalité de révision après publication n’est pas disponible sur votre site web.

en: Start designing your page and you will be able to see the entire revision history here.
fr: Commencez à concevoir votre page et vous pourrez voir l’historique de révision complet ici.

en: Revision history lets you save your previous versions of your work, and restore them any time.
fr: L’historique des révisions vous permet de sauvegarder les versions précédentes de votre travail et de les restaurer à tout moment.

en: By
fr: Par

en: No Revisions Saved Yet
fr: Encore aucune révision enregistrée

en: Thousand Separator
fr: Séparateur de milliers

[ctx: Background Control]
en: Default
fr: Par défaut

en: Custom CSS lets you add CSS code to any widget, and see it render live right in the editor.
fr: Le CSS personnalisé vous permet d’ajouter du code CSS à n’importe quel widget et d’avoir le rendu en direct dans l’éditeur.

en: Meet Our Custom CSS
fr: Découvrez nos CSS personnalisés

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisé

en: With this feature, you can save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
fr: Avec cette fonctionnalité, vous pouvez enregistrer un widget comme global, puis l’ajouter à plusieurs zones. Toutes les zones seront modifiables à partir d’un seul endroit.

en: Meet Our Global Widget
fr: Découvrez notre widget global

en: Go Pro
fr: Passer à la version Pro

en: Get more with Elementor Pro
fr: Obtenez plus avec Elementor Pro

en: Off
fr: Arrêt

en: On
fr: Marche

en: Extra Large
fr: Très grand

en: Extra Small
fr: Très petit

en: Improve Elementor
fr: Améliorer Elementor

en: Invalid Data: The Template ID cannot be the same as the currently edited template. Please choose a different one.
fr: Données invalides : l’ID du modèle ne peut pas être le même que le modèle en cours de modification. Veuillez en choisir un autre.

en: Skin
fr: Habillage

en: %s are disabled
fr: %s sont désactivés

en: Update changes to page
fr: Mettre à jour les modifications apportées à la page

en: No thanks
fr: Non merci

en: Enter parent element selector to which stretched sections will fit to (e.g. #primary / .wrapper / main etc). Leave blank to fit to page width.
fr: Saisissez le sélecteur de l’élément parent auquel s’étendront les sections (ex : #primary/.wrapper/main etc.). Laissez vide pour adapter à la largeur de la page.

en: Stretched Section Fit To
fr: Section étirée ajustée à

en: Sets the default width of the content area (Default: 1140)
fr: Définit la largeur par défaut de la zone de contenu (par défaut : 1140)

en: Stretch the section to the full width of the page using JS.
fr: Étire la section en pleine largeur en utilisant JS.

en: Stretch Section
fr: Étirer la section

en: Learn more.
fr: En savoir plus.

en: Reverse Columns
fr: Inverser les colonnes

en: Link values together
fr: Lier les valeurs ensemble

en: Shortcode
fr: Code court

en: Remote
fr: Distant

en: Import Now
fr: Importer maintenant

en: Import Templates
fr: Importer des modèles

en: Export Template
fr: Exporter un modèle

en: (no title)
fr: (sans titre)

[ctx: Template Library]
en: No Templates found in Trash
fr: Aucun modèle trouvé dans la corbeille

[ctx: Template Library]
en: No Templates found
fr: Aucun modèle trouvé

[ctx: Template Library]
en: Search Template
fr: Rechercher un modèle

[ctx: Template Library]
en: View Template
fr: Voir le modèle

[ctx: Template Library]
en: All Templates
fr: Tous les modèles

[ctx: Template Library]
en: New Template
fr: Nouveau modèle

[ctx: Template Library]
en: Edit Template
fr: Modifier le modèle

[ctx: Template Library]
en: Add New Template
fr: Ajouter un nouveau modèle

[ctx: Template Library]
en: Add New
fr: Ajouter

[ctx: Template Library]
en: Template
fr: Modèle

en: Elementor Library automatically updates on a daily basis. You can also manually update it by clicking on the sync button.
fr: La bibliothèque Elementor se met à jour automatiquement chaque jour. Vous pouvez également la mettre à jour manuellement en cliquant sur le bouton sync.

en: Sync Library
fr: Synchroniser la librairie

en: Tools
fr: Outils

en: An error occurred
fr: Une erreur s’est produite

en: Enter Template Name
fr: Saisissez le nom du modèle

en: Export
fr: Exportation

en: Stay tuned! More awesome templates coming real soon.
fr: Restez connectés ! D’autres modèles encore plus incroyables seront bientôt disponibles.

en: Back to Library
fr: Retour à la bibliothèque

en: Insert
fr: Insérer

en: Library
fr: Bibliothèque

en: Close
fr: Fermer

en: Saved Templates
fr: Modèles enregistrés

en: Template Library
fr: Bibliothèque de modèles

en: Select your Structure
fr: Sélectionnez votre structure

en: Add Template
fr: Ajouter un modèle

[ctx: System Info]
note: translators: %s: WordPress child themes documentation.
en: If you want to modify the source code of your theme, we recommend using a <a href="%s">child theme</a>.
fr: Pour modifier le code source de votre thème, nous vous recommandons d’utiliser un <a href="%s">thème enfant</a>.

en: Learn More
fr: En savoir plus

en: Global Fonts
fr: Polices globales

en: Hover Animation
fr: Animation de survol

[ctx: Background Control]
en: Contain
fr: Contenir

en: Fast
fr: Rapide

en: Slow
fr: Lent

en: Disable Default Colors
fr: Désactiver les couleurs par défaut

en: Default Fonts
fr: Polices par défaut

en: Color Palettes
fr: Palettes de couleurs

en: Entrance Animation
fr: Animation d’entrée

[ctx: Box Shadow Control]
en: Inset
fr: Position interne

[ctx: Box Shadow Control]
en: Box Shadow
fr: Ombre de boîte

en: Spread
fr: Diffuser

en: Blur
fr: Flou

en: Aside
fr: De côté

en: Testimonial
fr: Témoignage

en: Custom Colors
fr: Couleurs personnalisées

en: Official Color
fr: Couleur officielle

en: Rounded
fr: Arrondi

en: Social Icons
fr: Icônes réseaux sociaux

en: My Skill
fr: Ma compétence

en: Username
fr: Identifiant

en: Play Counts
fr: Nombre de lectures

en: Comments
fr: Commentaires

en: Share Button
fr: Bouton de partage

en: Download Button
fr: Bouton de téléchargement

en: Like Button
fr: Bouton J’aime

en: Buy Button
fr: Bouton acheter

en: Visual Player
fr: Lecteur visuel

en: Background Overlay
fr: Superposition d’arrière-plan

en: Extended
fr: Étendre

en: If you have a moment, please share why you are deactivating Elementor:
fr: Si vous avez un moment, veuillez partager la raison pour laquelle vous désactivez Elementor :

en: Quick Feedback
fr: Retour rapide

en: Please share the reason
fr: Veuillez partager la raison

en: Other
fr: Autre

en: It's a temporary deactivation
fr: C’est une désactivation temporaire

en: I couldn't get the plugin to work
fr: Je n’ai pas réussi à faire fonctionner l’extension

en: Please share which plugin
fr: Veuillez partager quelle extension

en: I found a better plugin
fr: J’ai trouvé un meilleure extension

en: I no longer need the plugin
fr: Je n’ai plus besoin de cette extension

en: Update Now
fr: Mettre à jour maintenant

note: translators: %s: Elementor version.
en: View Elementor version %s details
fr: Voir les détails de la version %s d’Elementor

note: translators: 1: Details URL, 2: Accessibility text, 3: Version number, 4: Update URL, 5: Accessibility text.
en: There is a new version of Elementor Page Builder available. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">View version %3$s details</a> or <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">update now</a>.
fr: Une nouvelle version d’Elementor Page Builder est disponible. <a href="%1$s" class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="%2$s">Voir les détails de la version %3$s</a> ou <a href="%4$s" class="update-link" aria-label="%5$s">mettre à jour maintenant</a>.

en: Custom URL
fr: URL personnalisée

en: Paste
fr: Coller

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Wider
fr: Plus large

en: General
fr: Général

en: Intro Byline
fr: Intro par ligne

en: Spacing
fr: Espacement

en: Outside
fr: À l’extérieur

en: Inside
fr: À l’intérieur

en: Animation Speed
fr: Vitesse d’animation

en: Additional Options
fr: Options supplémentaires

en: Arrows and Dots
fr: Flèches et points

en: Image Stretch
fr: Étirer l’image

en: Image Carousel
fr: Carrousel d’images

en: Animation Duration
fr: Durée de l’animation

en: Left Border Width
fr: Largeur de la bordure gauche

en: You can crop the original image size to any custom size. You can also set a single value for height or width in order to keep the original size ratio.
fr: Vous pouvez recadrer la taille de l’image d’origine à n’importe quelle taille personnalisée. Vous pouvez également définir une valeur unique pour la hauteur ou la largeur afin de conserver le rapport de taille d’origine.

en: Controls Color
fr: Contrôle la couleur

en: Intro Portrait
fr: Portrait d’intro

en: Intro Title
fr: Titre d’intro

en: Loop
fr: Boucle

en: Video Options
fr: Options vidéo

en: Video
fr: Vidéo

en: Display
fr: Affichage

en: The server does not have ImageMagick or GD installed and/or enabled! Any of these libraries are required for WordPress to be able to resize images. Please contact your server administrator to enable this before continuing.
fr: ImageMagick ou GD ne sont pas installés et/ou activés sur le serveur. Une de ces bibliothèques est nécessaire pour que WordPress puisse redimensionner les images. Veuillez contacter l’administrateur de votre serveur afin qu’il les active avant de continuer.

[ctx: Image Size Control]
en: Image Dimension
fr: Dimension de l’image

[ctx: Image Size Control]
en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: Border Control]
en: Dashed
fr: Tirets

[ctx: Border Control]
en: Dotted
fr: Pointillés

[ctx: Border Control]
en: Solid
fr: Continue

en: Fade
fr: Fondu

en: Effect
fr: Effet

[ctx: Image Size Control]
en: Full
fr: Entière

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

en: Infinite Loop
fr: Boucle infinie

en: Dots
fr: Points

[ctx: Image Size Control]
en: Image Size
fr: Taille de l’image

[ctx: Typography Control]
en: None
fr: Aucun

en: Title HTML Tag
fr: Balise HTML de titre

en: This is the heading
fr: Ceci est le titre

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
fr: Ajoutez votre classe personnalisée sans le point. Ex : ma-classe

en: The list of fonts used if the chosen font is not available.
fr: La liste des polices utilisées si la police choisie n’est pas disponible.

en: Pojo Themes
fr: Thèmes Pojo

en: Form
fr: Formulaire

[ctx: System Info]
en: We recommend to use php 5.4 or higher
fr: Nous recommandons d’utiliser php 5.4 ou supérieur

en: Elements
fr: Éléments

en: Settings
fr: Réglages

[ctx: Typography Control]
en: Italic
fr: Italique

[ctx: Typography Control]
en: Capitalize
fr: Capitaliser

[ctx: Typography Control]
en: Lowercase
fr: Minuscule

[ctx: Typography Control]
en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Play Icon
fr: Icône de lecture

en: Image Overlay
fr: Superposition d’image

en: Player Controls
fr: Contrôles du lecteur

en: Suggested Videos
fr: Vidéos suggérées

en: Aspect Ratio
fr: Ratio d’aspect

en: Toggle Content
fr: Contenu de va-et-vient

en: Toggle Title
fr: Titre de va-et-vient

en: Toggle #2
fr: Va-et-vient #2

en: Toggle #1
fr: Va-et-vient #1

en: Toggle Items
fr: Éléments de va-et-vient

en: Toggle
fr: Va-et-vient

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Tab Content
fr: Contenu de l’onglet

en: Tab Title
fr: Titre de l’onglet

en: Tab #2
fr: Onglet #2

en: Tab #1
fr: Onglet #1

en: Tabs Items
fr: Éléments d’onglet

en: Tabs
fr: Onglets

en: Pause on Hover
fr: Pause au survol

en: Autoplay Speed
fr: Vitesse de lecture automatique

en: Arrows
fr: Flèches

en: Slide
fr: Diapositive

en: Choose Sidebar
fr: Choisissez la colonne latérale

en: No sidebars were found
fr: Aucune colonne latérale n’a été trouvée

en: Sidebar
fr: Colonne latérale

en: Title Style
fr: Style du titre

en: Web Designer
fr: Concepteur web

en: e.g. Web Designer
fr: ex : concepteur web

en: Inner Text
fr: Texte interne

en: Display Percentage
fr: Afficher le pourcentage

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Progress Bar
fr: Barre de progression

en: For Example: About
fr: Par exemple : à propos

en: The ID of Menu Anchor.
fr: L’ID de l’ancre de menu.

en: This ID will be the CSS ID you will have to use in your own page, Without #.
fr: Cet ID sera l’ID CSS que vous devrez utiliser sur votre propre page, sans #.

en: Anchor
fr: Ancre

en: Menu Anchor
fr: Ancre de menu

en: Image Position
fr: Position de l’image

en: Image Spacing
fr: Espacement de l’image

en: Image Size
fr: Taille de l’image

en: Image Box
fr: Boîte d’image

en: Icon Hover
fr: Survol de l’icône

en: Border Width
fr: Largeur de la bordure

en: Rotate
fr: Rotation

en: Secondary Color
fr: Couleur secondaire

en: Primary Color
fr: Couleur principale

en: Square
fr: Carré

en: Circle
fr: Cercle

en: Shape
fr: Forme

en: Framed
fr: Encadré

en: Stacked
fr: Rempli

en: Text Indent
fr: Retrait du texte

en: List Item
fr: Élément de liste

en: List Item #3
fr: Élément de liste #3

en: List Item #2
fr: Élément de liste #2

en: List Item #1
fr: Élément de liste #1

en: Icon List
fr: Liste d’icône

en: Icon Spacing
fr: Espacement de l’icône

en: Icon Box
fr: Boîte d’icône

en: HTML Code
fr: Code HTML

en: HTML Tag
fr: Balise HTML

en: Enter your title
fr: Saisissez votre titre

en: Heading
fr: Titre

en: London Eye, London, United Kingdom
fr: London Eye, Londres, Royaume-Uni

en: Map
fr: Carte

en: Caption
fr: Légende

en: Random
fr: Aléatoire

en: Media File
fr: Fichier média

en: Attachment Page
fr: Page de pièce-jointe

en: Add Images
fr: Ajouter des images

en: Image Gallery
fr: Galerie d’images

en: Gap
fr: Écart

en: Color
fr: Couleur

en: Weight
fr: Graisse

en: Spacer
fr: Espaceur

en: Divider
fr: Séparateur

en: Number
fr: Nombre

en: Cool Number
fr: Numéro cool

en: Number Suffix
fr: Suffixe du nombre

en: Number Prefix
fr: Préfixe du nombre

en: Ending Number
fr: Nombre de fin

en: Starting Number
fr: Nombre de départ

en: Counter
fr: Compteur

en: Autoplay
fr: Lecture automatique

en: Slides to Scroll
fr: Diapositives à faire défiler

en: Slides to Show
fr: Diapositives à afficher

en: Choose Image
fr: Choisissez une image

en: Border
fr: Bordure

en: After
fr: Après

en: Before
fr: Avant

en: Icon Position
fr: Position de l’icône

en: Icon
fr: Icône

en: Size
fr: Taille

en: Justified
fr: Justifié

en: Alignment
fr: Alignement

en: Large
fr: Grand

en: Medium
fr: Moyen

en: Small
fr: Petit

en: Button
fr: Bouton

en: Edit
fr: Modifier

en: Border Radius
fr: Rayon de bordure

en: Title
fr: Titre

en: Background Color
fr: Couleur de l’arrière-plan

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: I am a description. Click the edit button to change this text.
fr: Je suis une description. Cliquez sur le bouton modifier pour changer ce texte.

en: Title & Description
fr: Titre & description

en: Warning
fr: Avertissement

en: Success
fr: Succès

en: Alert
fr: Alerte

en: Active Color
fr: Couleur active

en: Border Color
fr: Couleur de bordure

en: View
fr: Vue

en: Accordion Content
fr: Contenu d’accordéon

en: Accordion Title
fr: Titre d’accordéon

en: Accordion #2
fr: Accordéon #2

en: Accordion #1
fr: Accordéon #1

en: Accordion Items
fr: Éléments d’accordéon

en: Accordion
fr: Accordéon

en: Sure! I'd love to help
fr: Évidemment ! J’adorerais aider

en: You don't have permissions to download this file
fr: Vous n’avez pas le droits suffisants pour télécharger ce fichier

en: Download System Info
fr: Téléchargez les informations du système

en: You can copy the below info as simple text with Ctrl+C / Ctrl+V:
fr: Vous pouvez copier les informations ci-dessous avec Ctrl+C/Ctrl +V :

en: Copy & Paste Info
fr: Copier & coller les informations

en: System Info
fr: Informations système

en: Inactive
fr: Inactif

en: Active
fr: Actif

en: Name
fr: Nom

en: Themes
fr: Thèmes

en: No
fr: Non

en: Yes
fr: Oui

en: Exclude Roles
fr: Exclure des rôles

en: Post Types
fr: Types de contenu

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Accent Text
fr: Texte d’accentuation

en: Body Text
fr: Texte du corps

en: Secondary Headline
fr: Titres secondaires

en: Primary Headline
fr: Titres principaux

en: Accent
fr: Accentué

en: Text
fr: Texte

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Primary
fr: Principal

en: Posts
fr: Articles

en: Basic
fr: Basique

en: Visibility
fr: Visibilité

en: Content Position
fr: Position du contenu

en: Middle
fr: Milieu

en: Stretch
fr: Etirée

en: Column Position
fr: Position de la colonne

en: Minimum Height
fr: Hauteur minimum

en: Min Height
fr: Hauteur min.

en: Fit To Screen
fr: Adapté à l’écran

en: Height
fr: Hauteur

en: Wide
fr: Large

en: Narrow
fr: Étroit

en: No Gap
fr: Aucun écart

en: Columns Gap
fr: Écart de colonnes

en: Content Width
fr: Largeur du contenu

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: Boxed
fr: Encadré

en: Width
fr: Largeur

en: Layout
fr: Mise en page

en: Column Width
fr: Largeur de colonne

en: CSS Classes
fr: Classes CSS

en: Padding
fr: Marge interne

en: Margin
fr: Marge

en: Center
fr: Centré

en: Text Align
fr: Alignement du texte

en: Link Hover Color
fr: Couleur du lien au survol

en: Link Color
fr: Couleur du lien

en: Heading Color
fr: Couleur du titre

en: Text Color
fr: Couleur du texte

en: Typography
fr: Typographie

en: Column
fr: Colonne

en: Advanced
fr: Avancé

en: Content
fr: Contenu

en: Columns
fr: Colonnes

en: Colors
fr: Couleurs

en: More Palettes
fr: Plus de palettes

en: Color Palette
fr: Palette de couleur

en: Apply
fr: Appliquer

en: Discard
fr: Jeter

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Help
fr: Aide

en: Tablet
fr: Tablette

en: Laptop
fr: Portable

en: Desktop
fr: Ordinateur

en: Responsive Mode
fr: Mode responsive

en: Widgets Panel
fr: Panneau des widgets

en: Search Widget...
fr: Rechercher un widget…

en: Add New Section
fr: Ajouter une nouvelle section

en: Loading
fr: Chargement

en: Add Item
fr: Ajouter un élément

en: Delete
fr: Effacer

en: Select Icon
fr: Sélectionnez une icône

en: Custom
fr: Personnalisé

[ctx: Typography Control]
en: Typography
fr: Typographie

[ctx: Typography Control]
en: Letter Spacing
fr: Espacement des lettres

[ctx: Typography Control]
en: Line-Height
fr: Hauteur de ligne

[ctx: Typography Control]
en: Transform
fr: Transformation

[ctx: Typography Control]
en: Weight
fr: Graisse

[ctx: Typography Control]
en: Family
fr: Famille

[ctx: Typography Control]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Border Control]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Border Control]
en: Width
fr: Largeur

en: Dashed
fr: Tirets

en: Dotted
fr: Pointillés

en: Solid
fr: Solide

en: None
fr: Aucun

[ctx: Border Control]
en: Border Type
fr: Type de bordure

[ctx: Background Control]
en: Background Fallback
fr: Rappel d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Video Link
fr: Lien de la vidéo

[ctx: Background Control]
en: Cover
fr: Couvrir

[ctx: Background Control]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Background Control]
en: Repeat-y
fr: Répéter verticalement

[ctx: Background Control]
en: Repeat-x
fr: Répéter horizontalement

[ctx: Background Control]
en: No-repeat
fr: Non-répété

[ctx: Background Control]
en: Repeat
fr: Répéter

[ctx: Background Control]
en: Fixed
fr: Fixe

[ctx: Background Control]
en: Scroll
fr: Défilement

[ctx: Background Control]
en: Attachment
fr: Fichier joint

[ctx: Background Control]
en: Bottom Right
fr: Inférieur droit

[ctx: Background Control]
en: Bottom Center
fr: Inférieur centre

[ctx: Background Control]
en: Bottom Left
fr: Inférieur gauche

[ctx: Background Control]
en: Center Right
fr: Centre droit

[ctx: Background Control]
en: Center Center
fr: Centre centré

[ctx: Background Control]
en: Center Left
fr: Centre gauche

[ctx: Background Control]
en: Top Right
fr: Supérieur droit

[ctx: Background Control]
en: Top Center
fr: Supérieur centré

[ctx: Background Control]
en: Top Left
fr: Supérieur gauche

[ctx: Background Control]
en: Background Image
fr: Image d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Background Color
fr: Couleur d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Color
fr: Couleur

[ctx: Background Control]
en: Background Type
fr: Type d’arrière-plan

[ctx: Background Control]
en: Width
fr: Largeur

[ctx: Background Control]
en: Classic
fr: Classique

en: System
fr: Système

en: Link
fr: Lien

en: Left
fr: Gauche

en: Bottom
fr: Bas

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Default
fr: Par défaut

en: Edit with Elementor
fr: Modifier avec Elementor

en: &#8592; Back to WordPress Editor
fr: &#8592; Basculer vers l’éditeur WordPress

note: translators: %s: PHP version.
en: Elementor requires PHP version %s+, plugin is currently NOT RUNNING.
fr: Elementor nécessite la version %s ou supérieure de PHP, l’extension ne fonctionne actuellement pas.
